Elektrikli Transpalet Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Elektrikli Transpalet Nedir? Transpaletler, akülü motor yardımıyla ya da insan gücü ile çalışan iş makinesi çeşitlerinden olarak yer almaktadır. Genel olarak depo, fabrika, atölye ya da hangar gibi büyük alanlarda paletli olarak bulunan yüklerin taşınmasında transpaletler kullanılmaktadır. Çalışma prensibine bakıldığında ise hidrolik pompa ile yükler yerden kaldırılır ve paletler hareket ettirilir. Elektrikli transpalet ise çoğunlukla çatal mekanizması, asansör motorları, akü birimi, hareket motorları gibi birimlerden oluşan iş makineleridir.Bu araçların asansör sistemlerinde hidrolik ya da elektrikli motorlar olmak üzere iki farklı sistem yer almaktadır. Elektrikli transpaletlerin kaldırma kapasitesi incelendiğinde ortalama olarak 5000 kilograma kadar ulaşabildiği bilinmektedir. Hidrolik kaldırma sistemi bulunan transpaletlerde ise bu oran 1500 kilogram olarak görülmektedir.

Elektrikli Transpalet Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kullanımı kolay olması nedeniyle elektrikli transpaletler büyük bir avantaja sahiptir. Elektrikli transplaletlerin avantajları saymakla bitmeyeceği gibi bazılarını sıralayacak olursak bunlar:

  • Satın alma aşamasında uygun maliyete sahip olmaları
  • Boyutu nedeniyle dar ve küçük alanlarda kolay manevra imkanı sunması
  • Kullanım alanlarının oldukça geniş olması
  • Genel olarak kimyasal depolama alanlarında, otomotiv sektöründe ve yapı marketlerde kullanılmaktadır.

İncelendiğinde oldukça geniş bir yelpazede kullanımı bulunduğu görülen elektrikli transpaletler, kullanım kolaylığı nedeniyle de her geçen gün farklı pek çok işletme tarafından rağbet görmektedir.

Transpalet Çeşitleri Nelerdir?

İşletmelerin yoğun ilgi gösterdiği transpaletler farklı alanlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan çeşitleri ile piyasada yer almaktadır. En çok tercih edilenleri arasında bulunan elektrikli transpaletler çoğunlukla kimyasal depolama alanlarında tercih ediliyor ve iş yükünü önemli ölçüde azaltıyor.  Farklı seçenekleri ile yer alan diğer transpalet çeşitleri ise:

  • Standart akülü transpaletler
  • Yengeç akülü transpaletler
  • Çatallı akülü transpaletler
  • Galvaniz kaplı akülü transpaletler
  • Akülü transpaletler

Paletli olarak bulunan yükleri kolaylıkla yatay yönde taşımak amacıyla kullanılan akülü transpaletler, kumandalı ya da akü gücüyle çalışan ekipman olarak yer almaktadır. Bu araçların paletleri dikey olarak taşıma ve istifleme kabiliyetleri de oldukça sınırlıdır. İyi bir elektrikli transpalet için başarılı bir firma tercih etmek her zaman daha yararlıdır.

Daha fazlası için elektrikli akülü transpaletlerimizi inceleyebilirsiniz.