Forklift Çeşitleri ve Forklift Türleri Nelerdir?

Forklift türleri ve kaldırma araçları ağır yük taşımacılığı ve istifleme gereksinimlere binaen kullanılmaya başlanmış, iş sağlığı ve güvenliği yasasının gelişmesiyle birlikte kullanımı artmıştır. Forkliftler işgücü ve saat kazancı sundukları için tercih edilir hale gelmiştir. Firmalar ihtiyaçlarına göre farklı forklift çeşitleri kullanmaktadır.

Forklift Çeşitleri

forklift

Genel Amaçlı Dengeli Forkliftler

Kaldıracağı yükü dengeleyecek şekilde imal edildiği için adına dengeli forklift denmektedir. Genelde görülen forklift tipidir. Forklift çeşitleri olarak gazlı, akülü ve dizel olmak üzere 3 türü vardır. Forklift sınıflandırması başlığı altında detaylandıracağız.

 

 

forklift3 Tekerlekli Forkliftler

Bu tip forkliftlerin önce 2, arkada 1 olmak üzere toplam 3 tekerleği bulunmaktadır. Arkadaki tekerlek manevra kabiliyetini maksimuma çıkarmaktadır. Dar ve küçük mekanlar için sıklıkla tercih edilmektedir. 3 tekerlekli forkliftler de tıpkı genel amaçlı forkliftler gibi dengeli şekilde üretilmiştir.

 

Sık Depolama Forkliftleri

Dar alanda çalışmak için kullanılan forklift çeşitleridir. Manevra kabiliyeti yüksektir. Genel forkliftler kadar fazla yer kaplamamakla beraber, kaldırabileceği yük miktarı 40-50 tonu bulabilmektedir. Sık depolama forkliftlerinde amaç mümkün olduğu kadar üst raflara yük yerleştirebilmektir.

Bu kategoriye ait forklift türleri olarak istifleme makinesi ve reach truck forkliftlerini sayabiliriz.

istifleme-makinesiİstifleme Makinesi

Çatal yüksekliği 1 metre ile 6 metre arasında değişen depolama forkliftleridir. Dar alanlarda kullanılmaktadır. Operatörün tarafından sürülen veya kumanda ile kullanılan istifleme forklift çeşitleri vardır.

 

reach-truck-forkliftReach Truck

Çatal yüksekliği 6 metre ile 13 metre arasında değişen depolama forkliftleridir. İstifleme makinesine benzemektedir. Yüksek depolarda, çoğunlukla uluslararası ticaret yapılan ihracat depolarında kullanılmaktadır. Dar alanda yüksek verimle çalışmaktadır.

 

transpaletTranspalet

Genellikle küçük işletmeler tarafından, küçük depolarda kullanılan forklift çeşididir. Motorsuzdur. İnsan gücüyle kolu aşağı yukarı çekilerek yük kaldırılır. İstiflemek için değil, taşımak için kullanılır. Azami kaldırma yüksekliği 20-30 santimetredir. Kullanımı kolaydır. Alışveriş merkezlerinde sıklıkla görülmektedir.

 

 

 

 

 

Side-Loader-Lift-ForklfitYandan Yüklenici Forkliftler

Uzun veya geniş yükleri taşımak için kullanılan forklift türüdür. Aynı kolaylıkla sağa sola ve ileri geri hareket etme özelliği vardır. Yük nakliyesinin kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için kullanılmaktadır. Orta ağırlıktaki yükleri veya büyük konteynerları taşımak için üretilen sideloader forklift çeşitleri mevcuttur.

 

Teletrucks

Yükleri 4-5 metre yukarı taşıyabilen, görüntüsüyle vinci andıran forklift çeşididir. Çalışma verimi yüksektir. Markasına ve modeline bağlı olarak çatalı çıkartılıp yerine kepçe konulabilmektedir. Sık şekilde istiflenen depolarda kullanılmaktadır.

Seçim yapmakta zorlanıyor musunuz?

Tim Forklift olarak ihtiyacınıza göre en uygun forklifti sizlere sunabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bir cevap yazın


Konuşmayı başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?