Forklift Kaç Ton Kaldırır?

forklift kaç ton kaldırır

Forklift Kaç Ton Kaldırır?

Forklift kapasitesi bakımından insanların taşımakta zorlanacağı ağır yükleri kaldırmaya yarar. Kaldırıp istifleme işlerinde kullanılan forklift tırlardan eşya yüklenerek depolara ve iş merkezlerine bu eşyaların taşınıp indirilmesini sağlar. 

Genellikle depo, mağaza içi, yapı market gibi alanlarda istifleme ve taşıma yapmak için forklift kullanılır. İndirilen yükün insan tarafından taşınamayacak kadar ağır olması nedeniyle forklift kiralama yöntemi kullanılır. Forklift satın alma ya da kiralama yoluyla yapabileceğiniz tırdan yük alma, istifleme ve indirme işlemleri yük kapasitesi doğrultusunda yapmanız gereken işlemlerdir. 

Forklift kapasitesi, taşıma sürecinde güvenli çalışmayı sağlamak için önemlidir. Yük kaldırma yüksekliği 3-7 metre kadar olan forkliftlerin taşıma kapasitesi model özelliklerine göre değişiklik gösterir. İş makinesinin büyüklüğü ve kullanım yerine göre forklift kapasitesi 0,5 – 40 ton arasında değişebilir. Ancak ortalama forklift yük kapasitesi 1,5-8 ton arasında değişir. 

Forklift Kaldırma Kapasitesi Nedir?

Forklift kapasitesi, taşınması gereken ağırlığa göre seçilmelidir. Geniş bir ağırlık yelpazesi bulunan iş makinelerinde forklift kaldırma kapasitesi, makinenin dayanıklılığına ve kullanım amacına göre değişir. 

Forklift kaldırma kapasitesi nasıl hesaplanır?

Forklift kaldırma kapasitesi hesaplanırken göz önünde bulundurulması gereken 3 şey vardır. Forklift kaldırma kapasitesi faktörleri arasında: yüksüz ağırlık, forkliftin taşıması gereken ambalaj yükü ve destek noktası yer alır. 

Forklift kaldırma kapasitesi hesaplama sırasında yüksüz ağırlıkla forkliftin taşıması gereken ambalaj yükünü ayrı ayrı hesaplayarak birbiriyle çarpın! Sonra forkliftin taşıması gereken ambalaj yüküyle destek noktasını birbiriyle çarpın. Çıkan iki sonuç birbirine eşit olmalıdır. İşlem neticesinde forklift kaldırma kapasitesi bulunmuş olur.  

Forklift kapasitesi hesaplanırken iş makinesi içinde yer alan bütün aksamların bilinmesi gerekir. Devrilmeden yük aşımı olmadan sağlıklı bir yükleme ve indirme işlemi yapmak için parçaları tanımalı ve çalışma prensiplerini bilmelisiniz. 

Forklift Kasası: Forklift çerçevesi, makinenin taban kısmını oluşturur.

Kızak: Yükün indirilmesini ve kaldırılmasını sağlayan kısımdır.

Asansör Donanımı: İndirme ve yükleme işlemlerinin yapılması için aşağı yukarı hareket eden mekanizmadır. Yüksek yerlere rahatlıkla yetişmeyi sağlar. 

Çatal Taşıyıcı: Yüklerin taşındığı kısımdır. Çatalla yük alarak taşımayı sağlayacak yükleme alanıdır.

Direksiyon: Operatör tarafından ileri, geri ve yana manevra yapmayı sağlayan oynayan yuvarlak kısımdır.

Güç Kaynağı: Güç kaynağı, cihazın hareket etmesi için gereken enerjiyi almasını sağlayan kısımdır. 

Forklift kapasitesi, forklift bakımı ve onarımı hakkında daha fazla bilgi almak için Tim Forklift ile iletişime geçin!

Forkliftlerin Kaldırabileceği Maksimum Ağırlık Ne Kadardır?

Forkliftlerin kaldırabileceği maksimum ağırlık, kullandığınız forkliftin türüne ve kendi ağırlığına göre değişiklik gösterir. Önemli olan forklift için maksimum kaldırma kapasitesine uygun bir taşıma yapmanızdır. 

Kaldırma, yükleme, taşıma ve indirme sırasında forkliftin dengede durmasını sağlayacak en temel şey kapasitenin aşılmamasıdır. Ayrıca forklift bakımı düzenli şekilde yapıldığında aksamların aşınması ve zarar görmesi önlenir. Bu sayede cihazın normal şekilde çalışması ve dengede durması sağlanmış olur. 

Forklift kapasitesi aşıldığında ne tür riskler ortaya çıkar?

Forklift çalıştırılmadan önce günlük bakım işlemlerini eksiksiz yapmalısınız. Ardından yükleme sırasında iki çatalın da yükü eşit şekilde taşımasına dikkat etmelisiniz. Eğer söylenenden fazla miktarda taşıma yapmaya kalkarsanız forklift aşırı yük arızası yaşayabilirsiniz. 

Bunun dışında en önemli risk ise iş makinesinin devrilmesidir. Tavsiye edilen forklift kapasitesi aşılırsa bu durumda makinenin devrilmesi ve yaralanma hatta ölümlü iş kazası gibi durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır. 

Aslında kullanım kılavuzuna uygun hareket edildiğinde forklift riskleri sıfıra indirgenebilir. Bunun için kullanım öncesi forklift bakımı ihmal edilmemeli, forklift güvenliği için aşırı yüklemeden kaçınılmalıdır. 

Forkliftlerin Kaldırma Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

Forkliftlerin kaldırma kapasitesi düşünülerek müşteriden alınacak ürünlerin ağırlığına uygun bir iş makinesi seçilmelidir. Bunun için elektrikli, LPG’li ve dizel forklift modellerinde makinenin özelliklerine ve yakıt türüne göre kaldırma kapasitesi değişir. 

Forkliftlerin kaldırma kapasitesini etkileyen faktörler nelerdir?

Yakıt türüne göre forklift kapasitesi değişiklik gösterir. Örneğin elektrikli forklift kaldırma kapasitesi, 1,5-3 ton arasındadır. LPG’li forklift taşıma kapasitesi 1,5-8 ton arasındadır. Dizel forklift kapasitesi, 1,5-8 ton arasındadır. 

Forkliftlerin Kaldırma Kapasitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Forklift kaldırma kapasitesini etkileyen faktörler arasında:

1.Tercih edilen forklift modeli

2.Tercih edilen forklift yakıt türü 

3.Tercih edilen iş makinesinin özelliği (dar istif makinesi, reach truck, sipariş toplayıcı, forklift, elektrikli çekici) Her makinenin işlevi farklıdır. İşlevine bağlı olarak da taşıyacağı yükün kapasitesi değişiklik gösterir. 

4.Motor tipi

5.Manevra kabiliyeti

6.Asansör tipi 

7.Yükün ambalaj tipi ve boyutu

8.Yükün ağırlğı

9.Yükün yüklenme öncesindeki duruş pozisyonu ve yüksekliği

10.Forklift lastik basıncı 

11.Hareket sırasında yapılan frenlemeler

12.Hareket anında yapılan gaz verme hamleleri

13.Yüzeyin durumu ve eğimi gibi çeşitli özellikle yer alır. 

İşinize en uygun forklift kapasitesi hakkında bilgi almak ve doğru forklift aracını kiralamak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Forklift Kapasitesi Aşıldığında Ne Tür Riskler Ortaya Çıkar?

 • Forklift kapasitesi aşıldığında makinenin motoru aşırı yük altına girmekten dolayı zorlanmaya başlar. 
 • Forklift tonajı aşıldığında lastikler aşınmaya başlar. 
 • Aşırı yük nedeniyle makine zorlandığı için daha fazla enerji harcar. 
 • Daha fazla enerji ve çalışma nedeniyle motor hararet yapabilir. 
 • Her şeyden önemlisi ise forklift yük kapasitesi aşıldığında devrilebilir. Bu durumda hem operatör hem de forklift civarında bulunan kişiler zarar görebilir. 

Herhangi bir şekilde forklift arızası yaşamamak için forklift oranımı gerekmeden bakım işlemlerini yapmalısınız. Aksi takdirde ömrü biten ya da aşınan parçalar arıza vererek forkliftin arızalanmasına yol açar. 

Forklift Kapasite Etiketi Üzerinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Forklift yük kapasitesi doğrultusunda çalışma yapmayı kolaylaştıracak forklift kapasite etiketi size rehberlik eder. 

Forklift kapasite etiketi üzerinde hangi bilgiler yer alır?

 • Model ve seri numarası
 • Mast (SAP) öne ve arkaya eğilme derecesi
 • Azami kaldırma yüksekliğinin kaç metre olduğu
 • Lastiklerin hava basıncı seviyesi
 • Toplam araç kütlesinin kg bazında ağırlığı
 • Direksiyon dingilinin kg bazında ağırlğı
 • Aksın kg bazında ağırlığı yer alır. 

Bu bilgilerin yorumlanması ve anlaşılması için forklift operatörünün ehliyet sahibi olması önemlidir. Çünkü eğitim sırasında forklift kapasite etiketi okuma, maksimum yük kapasitesi, bakım ve onarım gibi her türlü konu anlatılır. İş güvenliği ve sağlığı açısından işinin ehli ve doğru şekilde çalışan forklift operatörleri ile iş birliği içinde olmalısınız. 

Sık Sorulan Sorular

Forklift kapasite etiketi nedir ve ne işe yarar?

Forklift kapasite etiketi, iş makinesinin mevcut ağırlğı ve kütlesel özellikleri hakkında bilgi veren ve cihazın üzerinde yer alan bir çeşit bilgilendirme formudur. Forklift kapasitesi aşımı yaşamamak için size doğru ağırlıkta yük taşımanız için yol gösterir. 

Forklift kapasite etiketi nasıl okunur ve anlaşılır? 

Forklift kapasite etiketi üzerinde yer alan teknik terimleri anlamakta zorlanırsanız yetkili firma ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak genel olarak etiket üzerinde yer alan rakamlar size maksimum olması gereken değerleri verir. Bu rehber üzerinden size gösterilen değerlerin düşük ya da yüksek olması durumunda çalışmayı başlatmadan gerekli aksiyonu alabilirsiniz. Forklift kiraladığınız firmalardan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Forklift kapasite etiketi bulunmayan durumlarda ne yapılmalıdır?

Yale distribütörü Tim Forklift güvencesiyle aldığınız bütün cihazlarda forklift kapasite etiketi yer alır. Ancak forklift kapasite etiketi bulunmayan iş makineleri için size ürünün satışını yapan firmadan yük kapasitesi ve cihazın kütlesel özellikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Yetkili servisle iletişime geçerek kullandığınız cihazın modelini belirtip yük kapasitesi hakkında en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Forklift kapasite aşımı yapmamak ve iş güvenliğine uygun şekilde çalışmak için mutlaka iş makinesi yük kapasitesini öğrenmelisiniz. 


Forklift kaldırma kapasitesini artırmak mümkün müdür?

Forkliftler tiplerine ve işlevlerine göre farklı kaldırma yük kapasitesi özelliğine sahiptir. Minimum ve maksimum seviyeler arasında yük taşıma yaptığınızda forklift yük kapasitesi dışına çıkmazsınız. Böylece ideal çalışma düzeninde işlerinize devam edebilirsiniz. Forklift kaldırma kapasitesi, belirlenen ağırlığın daha üstüne çıkamaz. Ancak manevra kabiliyeti ve motoru güçlü, bakımı düzenli yapılmış bir iş makinesi, size maksimum performans sunar. Forklift taşıma kapasitesi her zaman en üst seviyede olsun istiyorsanız bu durumda günlük ve periyodik bakımları asla ihmal etmemelisiniz. 


Forklift kaldırma kapasitesinin aşılmaması için hangi önlemler alınabilir?

 • Forklift kapasite etiketi üzerindeki değerlere uygun yükleme yapılmalıdır. 
 • Yükleme yapılmadan önce yükün ağırlığı ve duruş pozisyonu hesaplanmalıdır. 
 • Yükleme yapıldıktan sonra iş makinesini zorlayacak manevralardan kaçınılmalıdır. 
 • Yükleme ve taşıma işlemi yapmadan önce forklift hidrolik sistemi, forklift radyatör su seviyesi kontrol edilmelidir. 
 • Yükleme öncesinde daha doğrusu iş makinesi çalıştırılmadan önce yakıt ve akü durumu kontrol edilmelidir. 
 • En önemlisi ise forklift maksimum taşıma kapasitesi yükün taşınma pozisyonu, makinenin tonajı ve manevralar hesaplanarak yükleme yapılmalıdır. 
 • İki çatalla eşit derecede taşıma yapmaya gayret etmelisiniz. 
 • Forklift pedal dengesi çalışmaya başlamadan önce kontrol etmeniz gerekenler arasındadır. Herhangi bir denge bozukluğu söz konusuysa gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra çalışmaya başlamalısınız. 

Bu uyarılara uyarak yapacağınız çalışmalar forklift kapasitesi aşımı nedeniyle oluşabilecek sorunları önlemeye yardımcıdır. 

Forklift Kapasitesi ve Forklift Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Forklift kapasitesi ve kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler:

1.Forklift kapasitesi iş makinesinin türüne göre değişiklik gösterir.

2.Maksimum seviyede ağırlık taşımak için yükün yüksekliğine, duruş pozisyonuna ve ağırlığına dikkat etmelisiniz. 

3.Forklift kapasitesini azaltan en temel şeylerden biri bakımın aksatılmasıdır. 

4.Motor bakımı düzenli olarak yapılmadığı takdirde normal yük kapasitesini aşmasanız bile makine eski performansını göstermeyebilir. 

5.Satın aldığınız forklift markasının özelliği taşıma kapasitesi ve yapabileceğiniz işler açısından farklılık gösterir. 

6.Eğer forklift kiralama hizmetinden yararlanacaksanız Türkiye distribütörü olarak hizmet veren ve ülke çapında ulaşılabilir olan bir marka tercih etmelisiniz. 

7.Forklift operatörü olarak işe alacağınız kişi kesinlikle ehliyet sahibi olmalıdır. Tim Forklift çalışma alanında uygulama yaparak öğrenen operatörler yetiştirir. Bu sayede forklift kiralarken alanında yetkin bir operatör de kiralayarak gerek bakım gerek forklift yük kapasitesi gibi konularda bilinçli elemanlar çalıştırmanıza yardım eder. 

Tim Forklift Güvencesiyle Forklift Kapasitesi Nasıl Öğrenilir?

Yale distribütörü Tim Forklift ile işinizi daha pratik ve düzenli olarak yapabilir, bakım maliyetlerini sıfırlayabilirsiniz. Tim Forklift size yıllık bakımları yapılmış olarak teslim ettiği iş makineleri ile periyodik bakım dönemlerinde de profesyonel teknik servis hizmeti sunar. 

Bakım için ekstra masraf yapmanıza gerek olmaksızın sadece işinize odaklanabilirsiniz. Tercih edeceğiniz iş makinesi için uzun ya da kısa dönem kiralama yaparak istifleme, yükleme işlemlerini güvenli bir şekilde yürütebilirsiniz. 

Herhangi bir arıza söz konusu olduğunda Tim forklift güvencesiyle hemen yeni bir iş makinesi temin edebilir, bunun için ekstra ücret ödemezsiniz. Kullanıcı kaynaklı olmayan arızalarda Tim Forklift size kiralama süresi dolmamış tüm cihazlar için ücretsiz teknik servis hizmeti sunar. 

Doğru forklift kapasitesi ile çalışmanızı sağlayacak forklift kapasite etiketleri ve amacınıza yönelik hazırlanmış iş makineleri ile yük taşımayı pratikleştirin! Şimdi vakit kaybetmeden bizi arayın!  

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.