Forklift Nedir, Ne İşe Yarar, Forklift nasıl kullanılır?

Forklift Nedir?

Forklift nedir sorusuna verilecek en temel cevap olarak; forklift insan gücüyle taşınamayacak kadar ağır yükleri taşımayı, istiflemeyi ve bir yerden başka bir yere transfer etmeyi sağlayan araçlardır diyebiliriz. Forkliftler kısa mesafede çalışırlar. Forklift birbirine paralel 2 metal çubuktan oluşmaktır. Bunlara çatal denir. Yükler bu çatallar üzerinde taşınır. Forklift kelimesinin anlamı da fork – çatal, lift – yükseltmedir.

Forklift Ne İşe Yarar?

Forkliftler ağır yükleri kamyonet, kamyon gibi taşıma araçlarına yüklemek veya gelen yükleri raflara yerleştirmek için kullanılır. İnsan gücüyle çok zor ve zahmetli olan bu işler forklift ve istif makineleri sayesinde kolayca ve zamandan tasarruf edilerek halledilir.

Forklift Nerede Kullanılır?

Forkliftler daha çok sanayi alanında kullanılırlar. Fabrikalar, limanlar, depolar, şantiyeler gibi ağır yük taşımacılığı yapılan her yerde forklift kullanılır. Forkliftlerin trafiğe çıkması yasaktır. Tekerlekleri iç ortama göre üretilmiştir. Toprak alanda kullanılması zordur. Azami hızları saatte 10 kilometre/saattir. Forklift sadece forklift operatörleri tarafından kullanabilir.

forklift kullanımı

Forklift Nasıl Kullanılır?

Forklift Aracının Hareket Ettirilmesi

Öncelikle forklift operatörü tarafından anahtar kontağa takılır. Anahtar marş durumuna getirilir ve marşa basılır. Motor çalışır. Bu esnada anahtar bırakılır.. Kısa bir süre bekledikten sonra el freni indirilir. Vites atılır ve sağ ayak gaza hafifçe basarken sol ayak debriyajdan hafifçe çekilir. Ardından forklift çatalı yerden kaldırılarak sol ayak debriyajdan yavaş yavaş kaldırılır. Forklift hareket etmeye başlar.

Forklift Aracının Kontrol Edilmesi

Forklift de tıpkı otomobil gibi kullanılır. Geri gitmek de ileri hareket edilmesi gibi kolaydır. Araç boş vitesteyken sol ayak debriyaja basılı iken vites R’ye takılır. Sol ayak debriyajdan yavaş yavaş kaldırılırken sağ ayakla da gaz pedalına hafifçe basılır. Bu şekilde yapıldığında forklift aracı geriye doğru gidecektir.

Forklift Aracının Durdurulması

Forkliftin durdurulması da tıpkı otomobilin durdurulması gibidir. Park edilecek alan belirlenir. Alan girilirken sağ ayak gaz pedalından çekilir. Vites boşa atılır. Araç durana kadar frene basılır. Araç durduktan sonra el freni çekilir. Kontak kapatılır.

Forklift Kullanmak İçin Ehliyet Gerekli Midir?

Forklift kullanmak için forklift ehliyeti gereklidir. Forklift ehliyeti alıp forklift operatörü olmak isteyenlerin İş Makinesi Kursu’na kaydolmaları gerekmektedir. Daha sonra kursta yapılacak yazılı sınavlarda başarılı olanlar direksiyon sınavına alınırlar. Direksiyon sınavını da geçenler Operatörlük Belgesi sahibi olurlar. Bu belge Nüfus Müdürlüğüne götürülerek mevcut ehliyete işletilir ve kişi Forklift Operatörü ünvanına kavuşur.