Forklift Nedir? Satılık Forklift Fiyatları 2022

Forklift Hakkında Her Şey

Forklift, insan gücünün taşıyamayacağı büyüklükte ağırlıklara sahip nesnelerin, depo, liman, antrepo, fabrika gibi alanlarda, önündeki kaldıraç ile kaldırıp istiflemek üzere tasarlanan iş makinasıdır.

İlk olarak 1800 lü yıllarda kullanılmaya başlayan kendisi küçük ama mahareti büyük olan bu iş makinaları, her geçen gün hayatımızda daha çok yer almaya başlamıştır. Kelime manasına baktığımızda forklift, çatallı istifleyici anlamına gelmektedir. İnsanların taşımasının mümkün olmadığı yükleri kaldırma, taşıma ve istifleme gibi özellikte tasarlanmıştırlar. Taşıma kapasitesine göre değişiklik göstermekte olup, bu kapasite oranı 0,5 ton ile 40 ton arasında farklılık göstermektedir.

forklift

Piyasaya sürüldüğü 1800 lü yıllardan günümüze kadar olan süreçte özellikle 1. Dünya savası sonrası özellikleri bakımından daha da geliştirilmiş olup, o dönemde zincir yardımı ile çalışmaktaydılar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte 1917 yılında sürücü forklift , 1923 yılında ise asansörlü forkliftler hayatımıza girdi. İlerleyen yıllarda manevra kabiliyeti yüksek daha kullanışlı forkliftler ile sanayi sektöründe daha aktif kullanılmaya başlandı. Günümüzde hala AR-GE çalışmaları ile forklift özellikleri her geçen gün yenilenerek karşımıza çıkmaktadır.

Forkliftler yaptığı iş ile büyük görevleri yerine getirmede kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar göz ardı edilmemelidir. Operatör tarafından gerekli önlemler alınarak kullanıldığında, iş gücünü hafifleten kurtarıcı makinalar olarak hayatı kolaylaştırmaktadırlar.

Herkes Forklift Kullanabilir Mi?

Forklift kullanmak için öncelikle forklift ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Operatörlük belgesi olanlar kolaylıkla ve yasal olarak bu aracı kullanabilmektedirler. Operatör belgesi alabilmek için öncelikle bu belge için eğitim veren firmalar ile irtibata geçmek ve başvuru yapmak gerekmektedir. Operatör belgesi olmayan kişilerin forklift kullanması kanunen yasaktır ve cezaya tabi tutulmaktadır.

18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir fiziksel ve ruhsal sağlık sorunu olmayan kişiler forklift belgesi alabilmektedirler. G sınıfı ehliyet veren firmalar ve Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile bu belgeyi vermeye yetki verilmiş kurumlar tarafından forklift operatör belgesi verilmektedir. Operatör belgesi ve forklift ehliyetinin aynı anda alınmak istenmesi halinde a, G sınıfı ehliyet olarak trafik tescil işlemi yapılmaktadır.

Forklift Çeşitleri

Forkliftler kullanım amaçlarına göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplar ise genelde forkliftin yakıtı ile belirlenmektedir.

Enerji kullanımlarına göre forklift türleri 3 gruba ayrılır:

Aktarma organı çeşitlerine göre incelendiğinde ise iki grup karşımıza çıkmaktadır.

  • Hidrolik tork konvertörlü forkliftler
  • Dişli şanzımanlı debriyaj baskılı forkliftler

ELEKTRİKLİ FORKLİFTLER

Üstün özellikleri ve hava kirletmiyor olmaları nedeni ile özellikle depolar için çok fazla tercih edilen forklift modelleridir. Akü yardımı ile çalışan bu modeller uzun süreli kullanımda idealdirler. Özellikle yedek akü ile kullanıldığında çift vardiyalı işyerlerinde verimli çalışma olanağı sağlamaktadırlar. Egzoz sorunu olmadığından kapalı alanlarda çok tercih edilmektedirler.

DİZEL FORKLİFTLER

Taşıma kapasitesi yüksek olan ve dünyaca kabul görmüş motor seçenekleri ile güçlü performans sergilemektedirler. Düşük yakıt sistemi ile optimum görüş açısı sunarlar. Özellikle yüksek yoğunluktaki operasyonlarda tercih edilirler. Titreşimi azaltan süspansiyon, geniş operatör alanı ile daha az yorucu iş deneyimi sağlamaktadır.

LPG ‘li FORKLİFTLER

LPG’li forkliftler de yakıt konusunda sağladıkları avantajlar ile çok fazla tercih edilmektedirler. Genel olarak açık alanlarda ve havalandırması uygun olan kapalı alanlarda kullanılmaktadırlar. 7 metre yüksekliğe kadar kaldırma özelliğine sahiptirler. Maksimum 15 tona kadar yük kapasitesine sahiptirler.

Forklift Bakımı ve Servisi

Tüm araçlarda olduğu gibi forkliftlerde de bakıma ihtiyaç vardır. Belli sürelerde bakıma girmeleri, daha verimli kullanılmaları açısından önemlidir. Sağlıklı ve uzun ömürlü kullanım sağlamaları, ilerleyen zamanlarda arızaya neden olabilecek ufak aksaklıkların giderilmesi ve performans düşüklüklerinin giderilmesi için düzenli bakım gerekmektedir. Bunun için profesyonel ve güvenilir bir forklift servisi hizmeti almanız gerekiyor.

Forkliftlerde günlük, haftalık ve aylık olarak bakım yapılır. Bunun yanında 3 ayda bir ya da belli bir kilometrenin ya da saatin sonrasında periyodik bakım yapılması tavsiye edilmektedir.

Bakım esnasında uygulanan işlemleri sıralayacak olursak:

  • Forklift motorunun yağ seviyesi kontrol edilir.
  • V kayışının aşınma miktarı, kenarlarının yıpranma derecesi, çatlak olup olmadığı ve yağlanma seviyesi kontrol edilir
  • Deposunda yakıt olup olmadığı kontrol edilir
  • Soğutma sistemindeki su miktarı kontrol edilir
  • Hava filtresi temizlenir
  • Yakıt sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir
  • Motor bantları ve kulağının sıkılık kontrolü yapılır

Bunların dışında aylık ve 3 aylık olarak daha kapsamlı olarak yapılan bakımlar vardır. Bu kontrollere mazot yağ filtrelerinin temizliği, supap ayarlarının kontrolü, radyatör temizliği, radyatörde çatlak ya da su sızıntısı olup olmaması, direksiyon sistemi kontrolü, kaldırma sistemi kontrolü motor bağlantılarının kontrol edilmesi gibi pek çok işlem uygulanmaktadır.

Forklifler Ne Zaman Yenilenmelidir?

Belli bir süre kullanıldıktan sonra bakımları yapılıyor olsa dahi eski performansında çalışmayan forkliftlerin yaşamı ve kullanım ömrü kısalmaktadır. Periyodik bakımları yapılan forkliftler yapılmayanlara nazaran daha uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Tüm önlemlere rağmen forkliftlerin yenilenmesi gereken durumlar vardır. Bu durumları inceleyecek olursak:

Forklift yakıt tüketimi bütçenizi sarsacak derecede artmaya başladıysa, araçta ciddi maliyet ortaya çıkabilir. Kabarık gelen faturaların önüne geçmek için yeni bir forklift alınmalıdır. Bu konuda içten yanmalı ya da elektrikli forkliftler daha tasarruflu kullanım sağlayacaktır. Eğer hâlihazırda alma imkânına sahip değilseniz, forklift kiralama ile fatura fiyatlarınızdan daha uyguna maliyetle sorunu çözebilirsiniz.

Bakımların periyodik olarak yapılmasına rağmen, sürekli arıza çıkarıyor olması ve mecburi hale gelmesi söz konusu ise forkliftin değiştirilmesi için işaret olabilir. Süregelen arızalar sonrası forklift verimliliğini kaybeder ve zaman kaybına neden olur. Sürekli onarım gerektiren ve buna rağmen düzen tutmayan forkliftler maliyet bakımından da bütçenizi zorlaması nedeni ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Zamanla artan iş gücü nedeni ile iş sahasında operasyonların büyümesi ve iş sahasının genişlemesi sonucu yeni forklift ihtiyacı doğabilir. Yüklerin artması ve kapasitenin aşılması durumunda daha büyük kapasitesi olan forklift ile değiştirilmesi gerekir. Depo ya da iş sahasında forkliftin güvenle hareket edebilmesi adına en uygun model seçilmelidir. Kapasitenin artması halinde iş gücünün de artması ile aşırı yüklenen forklift saha çalışanları, forklift operatörü ve forklift için tehdit unsurudur. Can güvenliği için iş sahasına uygun özellikle yeni forklift kullanmak gerekmektedir.

Forklift Kiralama

İşletmelerin en sıklıkla ihtiyaç duyduğu forkliftler malzemelerin indirilip bindirilmesi ve sevkiyat sürecinde oldukça önemli iş makinaları olarak tercih edilmektedirler. Oldukça geniş kullanım alanına sahip olan bu araçlar, özellikle sanayi ve depolama alanlarında tercih edilmektedirler. Her zaman ihtiyaç duyulduğu gibi zaman zaman da kullanıma gerek duyulabilmektedir. Sadece bir tırın yüklenmesi ya da boşaltılması gibi durumlarda gerekli olduğunda, kiralık forklift tercih edilmektedir.

Kiralık forklift kullanımı oldukça yayığın olup, belli sürelerde ihtiyaç dahilinde tercih edilmektedir.

Forklift Fiyatları

İhtiyaç dahilinde kiralık ya da satılık forklift için piyasa araştırması yapanlar için birkaç önemli bilgi verecek olursak, bu konuda bazı kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu söylememiz gerekir. Forklift fiyatları, tercih edilecek forkliftin markası, kapasitesi, ve çalışma sistemine göre değişmektedir. Eğer forklift kiralamayı düşünüyorsanız, kiralama sürecinin uzaması halinde fiyatlar daha ekonomik olmaktadır. En güncel ve doğru fiyat aralığını öğrenmek için, fokrlift fiyatlarını merak ediyorsanız bizimle iletişime geçerek, tüm detayları görüşebilir ve net bilgi alabilirsiniz.