Forklift Türleri

3 Tekerlekli Forkliftler

Forklift çeşitleri arasında bu modelin yeri ayrıdır. 3 tekerlekli forkliftlerin önde 2, arkada 1 tekerleği bulunmaktadır. Arkadaki tekerlek manevra kabiliyetini maksimuma çıkarmaktadır. Dar ve küçük mekanlar için bu forklift modeli sıklıkla tercih edilmektedir.

3-tekerlekli-forklift

4 Tekerlekli Dengeli Forkliftler

Kaldıracağı yükü dengeleyecek şekilde imal edildiği için adına dengeli forklift denmektedir. Forklift çeşitleri arasında en sık bilineni, genelde görülen forklift tipidir. Akülü, dizel ve lpg’li forklift olmak farklı yakıt türleriyle çalışabilmektedir.

4-tekerlekli-forklift

Yandan Yüklenici Forkliftler

Uzun veya geniş yükleri taşımak için kullanılan forklift türüdür. Aynı kolaylıkla sağa sola ve ileri geri hareket etme özelliği vardır. Yük nakliyesinin kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için kullanılmaktadır. Orta ağırlıktaki yükleri veya büyük konteynerları taşımak için üretilen sideloader forklift çeşitleri mevcuttur.

Side-Loader-Forklfit

Tele Trucks

Tele truck forkliftleri yükleri 4-5 metre yukarı taşıyabilen, görüntüsüyle vinci andıran forklift çeşididir. Çalışma verimi yüksektir. Markasına ve modeline bağlı olarak çatalı çıkartılıp yerine kepçe konulabilmektedir. Sık şekilde istiflenen depolarda kullanılmaktadır*.

tele-trucks-forklift

Sık Depolama Forkliftleri

Dar alanda çalışmak için kullanılan forklift çeşitleridir. Manevra kabiliyeti yüksektir. Genel forkliftler kadar fazla yer kaplamamakla beraber, kaldırabileceği yük miktarı 40-50 tonu bulabilmektedir. Sık depolama forkliftlerinde amaç mümkün olduğu kadar üst raflara yük yerleştirebilmektir.

Bu kategoriye ait forklift türleri olarak istifleme makinesi ve reach truck forkliftlerini sayabiliriz.

3-tekerlekli-forklift

Reach Truck

Çatal yüksekliği 6 metre ile 13 metre arasında değişen depolama forkliftleridir. İstifleme makinesine benzemektedir. Yüksek depolarda, çoğunlukla uluslararası ticaret yapılan ihracat depolarında kullanılmaktadır. Reach truck forklift modelleri dar alanda yüksek verimle çalışmaktadır.

reach-truck-jac

İstif Makinası

İstif makinası, çatal yüksekliği 1 metre ile 6 metre arasında değişen depolama forkliftleridir. Dar alanlarda kullanılmaktadır. Operatörün tarafından sürülen veya kumanda ile kullanılan forklift çeşitleri vardır.

istif-makinasi-still

Transpalet

Genellikle küçük işletmeler tarafından, küçük depolarda kullanılan forklift çeşididir. Motorsuzdur. İnsan gücüyle kolu aşağı yukarı çekilerek yük kaldırılır. İstiflemek için değil, taşımak için kullanılır. Azami kaldırma yüksekliği 20-30 santimetredir. Kullanımı kolaydır. Alışveriş merkezlerinde sıklıkla görülmektedir.

transpalet

Seçim yapmakta zorlanıyor musunuz?

Tim Forklift olarak ihtiyacınıza göre en uygun forklifti sizlere sunabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp İletişim Hattı
Telefon Numaramız
Mail Adresimiz