İş Yerinde Ehliyetsiz Forklift Kullanmak

Ehliyetsiz Forklift Kullanmak

Her iş makinasında olduğu gibi forklift için de operatörlerin gerekli kullanım belgesi ve uzmanlığına sahip olması gerekmektedir. İş yerlerinde sıklıkla kullanılan forkliftlerin ehliyetsiz kullanılması durumunda oluşabilecek kazalar sonrası, ciddi cezalar uygulanmaktadır. Bu konuda hem işçi hem de işveren sorumluluk altındadır.

İş Kanununda yer alan 77. Madde gereğince “İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler”. Çalışma hayatını düzenleyen bu madde gereğince, işyerlerinde sıkı güvenlik önlemleri alınması mecburidir. İşçilerin kullanmakta oldukları makinler için gerekli belgeyi ilgili kurumlardan alması ve gelişen teknoloji ile birlikte yeni eğitimler ile desteklenmesi bu nedenle çok önemlidir. Forklift kullanımı için ehliyet zorunluluğu da can ve mal kaybının önüne geçmek adına önem taşıyan prosedürler arasında yer almaktadır.

Forklift için gerekli ehliyeti merak ediyorsanız https://timforklift.com/forklift-kullanmak-icin-gerekli-ehliyet/ bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Ehliyetsiz Forklift Kullanmanın Cezası

Nedir?

Forklift gibi iş makinası kullananlar ve belgesi olmayanlar için düzenlenen yasaya göre 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Peki, forklitleri ehliyetsiz kullananlar için yaptırımlar nelerdir?

Ehliyetsiz araç kullanımı ile ilgili yapılan düzenlemeler dahilinde 2022 yılı için belirlenen tutarın %25 indirimli hali 2755.5 TL dir. Aynı zamanda ehliyetsiz araç kullananlar için ruhsat sahibine de ceza verilmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İş Ekipmanları Yönetmeliğine kapsamında, Forklift Operatörlük Belgesi veya Forklift Ehliyeti bulundurmak zorunlu tutulmaktadır.

Karayolları Trafik Kanunun Trafik Para Cezalarında 36/3-a Maddesinde yer alan açıklamaya göre :”Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak cezasından, Kullananlara ve kullandıranlara 1.698 TL.” Bu demek oluyor ki, sadece forklift ehliyeti olmayan işçiler değil, aynı zamanda işverenler için de cezai yaptırımlar düzenlenmektedir.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununda yer alan  4. Maddenin 1. fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen, iş makinalarının ehliyetle kullanılmasına yönelik kuralları ve yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene, her bir yükümlülük için ayrı ayrı 2000 TL para cezası verilmelidir.

Ehliyetsiz İş Makinası Kullanmanın

Cezası

Forklift ehliyeti özellikle karayolunda trafikte çalışılması gereken durumlarda oldukça önemlidir. Forklift operatörü karayolunda trafiğe çıkmadan çalışmalarına devam edecek ise Forklift Ehliyeti yerine Kaldırma Yükleme İstifleme (Forklift) Operatörlük Belgesi alması yeterlidir.

Forklift iş makinaları, özel olarak eğitim almış ve kullanma yetkisine sahip operatörler tarafından kullanılmalıdır. Bu belgelere forklift operatör yetki belgesi denir. Gerekli kayıtların oluşturulmasının ardından operatör belgesine sahip olmak için 45 ile 50 gün gereklidir.

Forklift ehliyeti almak oldukça basit bir süreç olup, iş ve işçiyi tehlikeye atmaya gerek kalmayacak kadar hızlı alınır. Forklift ehliyet ücreti normal ehliyetlerden da uygun fiyata alınabilmektedir.

Forklift Ehliyeti Zorunluluğu

Kanun gereğince iş ve işçi güvenliği açısından forklift kullanan kişilerin ehliyet bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yazan maddeye baktığımızda, tehlikeli ve çok tehlikeli  kategoride yer alan işler ile yükümlü kişilerin Forklift Operatörlük Belgesi ya da Forklift Ehliyeti alması zorunludur. Bu durumun aksine, forklift belgesi sahibi olmayan kişiler iş alımı esnasında değerlendirmeye alınmamalıdırlar.

Yine 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17. Maddesi gereğince; Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

Forklift Ehliyeti İşe Yarar Mı?

İş arayanlar için forklift ehliyeti elbette işe yarar. İşyerleri için bu ehliyet önemlidir. Forklift ehliyeti alarak daha fazla iş alanında çalışma imkanı ve meslek sahibi olma şansını yakalayabilirsiniz.

Forklift ehliyetine sahip olan personel, iş yerinde vasıflı eleman statüsüne kavuşur ve işverenler tarafından ilk tercih edilenler olarak yer alırlar. Özellikle sanayide, depolama, lojistik destek, seramik depolarantrepolar gibi insan gücü ile kaldırılması mümkün olmayan yüklerin taşınmasına imkân sağladığı için bu iş makinaları ve bunları kullanan operatörlere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde pek çok sektörde iş gücünü hafifleten forkliftler için makinayı kullanacak forklift ehliyetine sahip operatörler tercih edilmektedir. Sizler de 45 gün gibi kısa süreli bir eğitim sonunda bu ehliyeti alarak meslek sahibi olarak işbaşı yapabilirsiniz. Forklift operatörü maaşları 2022 

görmek için tıklayın.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.