İstif Makinesi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

istif makinesi nedir çeşitleri nelerdir

İstifleme makinesi olarak da bilinen istif makineleri, ağır yük taşımak ve istif yapmak amacı ile kullanılan araçlardır. Hızlı ve güvenli araçlar olmaları konusunda taşımacılık sektöründe sıklıkla tercih edilen istif makinesi, palet, balya ve pek çok çoklu malzemelerin güvenilir bir şekilde kısa sürede taşınmasını sağlamaktadır. Taşıma işini aynı anda hem hızlı hem de güvenlik tedbirlerince gerçekleştiren istif makinelerine olan rağbet ise her geçen gün artmaya devam etmektedir. Farklı pek çok alanda tercih edilen bu araçlar kullanımları kolay olması nedeniyle de büyük bir kolaylık sağlıyor. Genellikle depo içlerinde kullanılan istif makineleri forkliftlerin giremediği küçük ve dar alanlara giriş yaparak kolay manevra sağlıyor.

İstif Makinesi Çeşitleri

Çoğunlukla depolarda kullanılan istif makineleri düz ve temiz zeminlerde iyi bir performans sergileyecek şekilde çalışmaktadır. Engebeli ya da pütürlü zeminlerde çalışmaya uygun olmayan istif makinesi çeşitleri incelendiğinde farklı çalışma imkanlarına sahip seçeneklerin yer aldığı görülmektedir. Bazı istifleme makinesi çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Manuel istif makinası
  • Yarı akülü istif makinası
  • Transpaletler
  • Stackerler
  • Reachtruck
  • Denge ayaksız istif makinesi

Farklı koşullar için farklı çalışma prensibine sahip olarak üretilen istif makineleri ile özellikle depolarda malzemeler bir yerden başka bir yere kolaylıkla ve güvenlik tedbirlerince kısa sürede taşınabilmektedir.

İstif Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Malzemelerin depo içerisinde düzenli bir şekilde istiflenmesi amacıyla kullanılan istif makinesi kapalı, temiz ve zemini düz depolarda kullanılmaktadır. Ayakta yaya olarak kullanılan bu araçlar kamyon ve tırdan forklift yardımıyla indirilen malzemenin işletmede yer alan depoya ulaştırılarak istifleme yapılmasında kullanılmaktadır. Bu araçlar forkliftler gibi bir çalışma performansına sahip değildir ve dışarıda kullanılamayacağı gibi tır ve kamyondan rahatlıkla yük indirilmesinde de kullanılamaz. Çalışmasında insan gücüne ihtiyaç duyulan istif makineleri hızlı olması nedeniyle kısa sürede malzemelerin depo içerisinde doğru istiflenmesini güven tedbirleri çerçevesinde sağlamaktadır. Farklı alanlarda kullanılmak üzere üretilmiş olan istif makinesi çeşitleri ile işletmelerin ihtiyaçları karşılanmakta ve istiflenmeler en iyi şekilde bu araçlar ile sağlanmaktadır.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.