Elektrikli Forklift Akü Bakımı

elektrikli forklift akü bakımı

Elektrikli Forklift

Elektrikli forkliftler birçok sektörde kişilerin kaldıramayacağı yüklerde bulunan malzemelerin  kaldırılması ve taşınması işlemini kolay hale getiren çatallı iş makineleridir. Bu makine ile ağır yükler istiflenebilir, kaldırılabilir ve bir yerden bir yere taşınabilir.  Bu makine modelinin güç kaynağı, elektrikli motorlardan oluşur. Elektrikli forkliftler sessiz şekilde çalışırlar ve havaya zararlı gaz salınımında bulunmazlar. Bu özelliği ile çevre dostu bir iş makinesi olan bu ürün, çalışma ortamının daha sağlıklı olmasına yardımcı olurlar. 

Açık alanlarda kullanıma uygun özelliklere sahip olmayan bu model, küçük ve dar olan kapalı olanlarda maksimum performans sağlarlar. Elektrikli forklift, küçük alanlarda kolay şekilde hareket edebilir ve pratik kullanım imkanı sunar. Dayanıklı ve kaliteli bir yapıya sahip olan bu makine modeli, uzun süreli çalışma saatlerinde bile rahat kullanıma olanak tanır. Ekonomik yapısı ile öne çıkan elektrikli forklift, yüksek depolama kapasitesi ile beğeni toplar. 

Birçok iş sektöründe sıklıkla kullanılan elektrikli forkliftler, kullanıcılara fayda sunan birçok özellik ile kişilerin beğenisine sunulur. Bu makinenin kullanılması, iş gücünden büyük ölçüde tasarruf sağlanmasına yardımcı olur. Kapalı alanlarda kullanılabilen ve dar alanlarda hareket kabiliyeti maksimum düzeyde olan forklift, sahip olduğu elektrikli motoru ile kaldırma ve istifleme gibi işlemlerin kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesini sağlar.

elektrikli forklift akü bakımı

Elektrikli Forklift Akü Bakımı

Forkliftlerin kullanımları ile ilgili birtakım problemler yaşanabilir. Bu problemlerin yaşanmaması, can ve mal kaybına neden olabilecek sorunların önüne geçilmesi için forkliftlerin düzenli aralıklar ile bakımlarının yapılması gerekir. Bakımları düzenli olarak yapılmayan forkliftler ileriki dönemlerde daha büyük problemler oluşturabilirler. 

Elektrikli forkliftlerde oluşan problemlerin neredeyse %50’si akülerden kaynaklanmaktadır. Akülerin susuz kullanılması ve akü bakımlarının gerekli zamanlarda yapılmaması akülerin zaman içerisinde birtakım sorunlar oluşturmasına neden olur. Akülerde hatalı şarj uygulanması ve saf su eksikliği hücrelerde sülfat kristalleri oluşmasına neden olur ve bu durum ileriki zamanlarda artarak devam eder. Sülfatlaşma hücrelerin yüzeyini kaplayarak akünün direncinin düşmesine neden olur. Daha sonra ise aküler ısınmaya başlar ve zaman içerisinde aküler çalışamaz duruma gelirler. 

Elektrikli forkliftlerin akü bakımı haftalık ve küçük ölçekli olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Haftalık ve küçük ölçekli akü bakımlarının yapılışı birbirlerinde farklı uygulamalara sahiptir.

Haftalık akü bakımı şu şekildedir;

 • Öncelikle akünün pili temizlenir
 • Akünün şarj edilmesinin sonrasında hücreler, demineralize edilmiş su ile doldurulur
 • Akünün elektrolit seviyeleri kontrol edilir
 • Son olarak ise eşitleme şarjı yapılır

Elektrikli forklift aküsünün küçük ölçekli bakımı ise şu şekilde gerçekleşir;

 • İlk olarak eğer aküde hasarlar var ise akü değiştirilmelidir
 • Akünün bağlantı noktalarının ısısı kontrol edilir
 • Aküde gevşek civatalar var ise o civatalar sıkılmalıdır
 • Oksitlenmiş akü cıvataları var ise bu cıvatalara bakım yapılır
 • Kablo ve konnektörler herhangi bir hasar ya da yanma olup olmadığı kontrol edilir
 • Akünün üst kısmı temizlenir
 • Akünün elektrolit yoğunluğu kontrol edilir
 • Kaporta mandalı sabitlenir

Akülü forkliftlerin temel bakımları yapılırken enerji kaybını azaltmak için forklift aküsünü şarj ederken aküyü daima forklift soketinden çıkarmanız gerekir. Aynı zamanda forklift akü haznelerinden çıkan asit artıklarını akü üzerinden temizlemeniz aküyü daha uzun ömürlü kullanmanıza neden olur. Bu asitlerin temizliği ise yılda en az iki kez olmalıdır. Akünüzün günlük kullanımında ise akünün her zaman temiz olduğundan emin olmalı, açıkta kalan tüm kablo ve parçaları kontrol etmeli, akünün şarjı tam bitmeden şarj etmemeli ve akünüzün su seviyesini her zaman kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda akülü forklift çeşitlerini kullanırken metal nesneleri akünün üzerinden uzak tutmalısınız.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.