Teşvikli Forklift Alımı

Teşvikli Forklift Alımı

İş kurarken ihtiyaç duyduğunuz ekipmana devlet desteği alabilmek, giderlerinizi azaltan önemli bir destektir. Teşvikli forklift alımı da size eşya taşıma, istifleme, yükleme ve indirme gibi işlemler için gereken ekipmanı temin etme noktasında kolaylık sağlar. İşiniz için ihtiyaç duyduğunuz ekipmanı teşvikli aldığınızda vergi açısından avantaj yakalayabilirsiniz. 

Tim Forklift güvencesiyle dilediğiniz zaman forklift kiralama ve satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Satın alma sırasında teşvikli alım yaptığınızı söylemeniz gerekir. Bu sayede faturanız teşvikli forklift alımı ve kiralamasına uygun şekilde kesilir. 

teşvikli forklift alımı

Teşvikli Forklift Alımının Avantajları

Yatırım teşvik belgesiyle forklift aldığınızda vergi istisnasından yararlanabilirsiniz. Gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, gelir vergisi stopajı desteği gibi çeşitli avantajlarla teşvikli forklift alabilirsiniz. İthal edilen forkliftler için gümrük vergisi ödeyeceğinizi unutmamalısınız. 

Teşvik Belgesi Alma Süreci

Forklift teşvik belgesi alma süreci, öncelikle yatırım yapacağınız alanı belirlemekle başlar. Çalışacağınız iş kolunu ve iş kuracağınız ili belirledikten sonra teşvik belgesi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alacağınız teşvik belgesi sayesinde giderlerinizi düşürebilirsiniz.

Teşvikli forklift alımı için belge başvurusunda bulunmadan önce KEP (kayıtlı e-posta adresi) almalısınız. Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye (E-TUYS) Genel Müdürlüğüne ait olan web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Teşvikli forklift alım sürecinde başvuru için sizden istenen belgeler arasında E-TUYS taahhütnamesi, yetkilendirme belgesi yer alır. Kullanıcı yetkilendirme formu, makine ve teçhizat listesi, SGK borcunuzun olmadığını gösteren belge, vergi levhası teşvik başvurularında sizden istenen belgeler arasındadır. Ticaret sicil gazetesi kaydı, kapasite raporu, çevresel etki değerlendirme raporu, imza sirküsü de teşvik belgesi almak için sizden istenenler arasında bulunur. 

Teşviklerden Yararlanma Koşulları

Forklift yatırım teşvik olanaklarından yararlanabilecek olanlar: 

  • Gerçek kişiler, adi ortaklar ve sermaye şirketleri, 
  • Dernekler ve vakıflar, 
  • Kamu kurum ve kuruluşları ya da kamu kuruluşu statüsündeki meslek kuruluşları, 
  • Merkezi yurtdışında bulunan yabancı şirketlerin Türkiye şubeleridir.

Bu 4 meslek grubundan birinde yer alıyorsanız siz de teşvik başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Teşvikli Forklift İthalatı ve Gümrük Vergisi Muafiyetleri

Teşvikler genellikle iş sahibinin maddi yükünü hafifletmeyi amaçlar. Teşvik alma amaçları değerlendirilerek kimin hangi teşvikten hangi şartlarla yararlanacağı bellidir. Teşvikli forklift alımı yaparken ithal edeceğiniz mallar için belli bir gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Forklift ithalatında gümrük vergisi, teşvik kapsamında istisna bedeline yansımaz. Trafiğe çıkan iş makineleri için teşvikli forklift ithalatında vergi indirimi uygulanmaz. Vergi mükellefiyeti söz konusu olduğunda teşvikli forklift KDV oranı 2024 yılı için %1’dir. İthalat ve kiralama işlemlerinde vergi muafiyeti kapsamına girmeyen iş makinelerinde teşvikli forklift KDV oranı %18’den hesaplanır. 

Forklift ÖTV oranı hesaplama ve teşvikli forklift alımı hakkında daha fazla bilgi için Tim Forklift danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Gümrük danışmanlığı hizmeti ve teşvikli forklift ithalatı için Tim Forklift uzmanlarına danışabilirsiniz. 

Teşvikle Alınan Forkliftlerin Satışı

Makine alırken teşvik başvurusunda bulunduysanız ve muafiyetlerden yararlandıysanız aldığınız forkliftin satışı için 5 yıl beklemeniz gerekir. Aldığınız yatırım teşvik belgesinin geçerliliği bitene kadar forkliftleri yatırım yerinde bulundurmanız zorunludur. Satış izni olmaksızın elinizden çıkardığınız forkliftler için vergi dairesi sizden almadığı vergilerin yasal faizini talep etme hakkına sahiptir. 

Yatırım teşviklerinden kimler yararlanabilir?

Mevzuatta belirtildiği gibi yatırım teşviklerinden kamu kuruluşları, kamu kuruluşu statüsündeki şirketler, dernekler ve vakıflar, Türkiye’de şubesi olan yabancı şirketler faydalanabilir. 

Teşvik belgesi nasıl alınır?

Teşvik belgesi almak için gerekli şartları sağlayan kişiler ya da şirketler başvuruda bulunabilir. E-TUYS üzerinden e-imza kullanarak giriş yapıp gerekli belgeleri sisteme yükleyerek başvuru gerçekleştirebilirler. 

Yatırım teşvik belgesi almak için ücreti nasıl ve nereye yatırılıyor?

Yatırım teşvik belgesi ücretleri, 5 milyon TL yatırım bedeline kadar 6.000 TL olarak belirlenmiştir. 5-25 milyon TL arası yatırımlar için 15.000 TL, 25 milyon TL üzeri için 29.000 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler yabancı sermayeli teşvikler için E-TUYS sistemi üzerinden alınır. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kolay tahsilat uygulaması üzerinden ödeme yapabilirsiniz. 

Teşvikle alınan makinalar satılabilir mi?

Teşvikle alınan makineler 5 yıla kadar satılamaz. Belirtilen süreden önce satış işlemi yapıldığında vergi muafiyeti kapsamında ödemediğiniz bedelleri yasal faiziyle birlikte geri ödersiniz. 

Forklift kiralama ve satın alma işlemleri için şimdi Tim Forklift uzmanlarıyla görüşme gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan iş makinesi türünü, çalıştığınız sektöre ve çalışma koşullarına uygun olarak bir uzman tavsiyesiyle almanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. 

 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.