Makaslı Platform Nedir?

Makaslı platform, inşaat, depo, antrepo, yapı market gibi alanlarda kullanabileceğiniz ekipmanlardan biridir. Kaldırma platformunu, çok yüksekte yer alan raflara erişmek için tercih edebilirsiniz. Personel yükseltici: iş sahanızda, istifleme ve depolama yapmanıza yardım eder. Kaldırma platformları, ağır yükleri yüksek alanlara güvenlikli şekilde çıkarmaya ve aşağı indirmeye yarar.

Makaslı Platform Nedir?

Hidrolik platform, düşük maliyetli çalışma olanağı sağlayan yük kaldırıcılardan biridir. Taşıyıcı kısım, yükselen bir ayak sistemi üzerinde yükselir. En üstte kafesli platform yer alır. Operatör, platform içinde çalışacağı yüksekliğe güvenli şekilde ulaşır. Operatör, inşaat duvarlarını delmek, kesmek, sıvamak için kaldırıcı platformu aşağı yukarı yönlendirir.

Makaslı Platform Çalışma Prensibi

Platform adını sahip olduğu makaslardan alır. Bir çift makas sistemiyle çalışan yükseltici, platformu hareket ettiren bir hidrolik sisteme sahiptir. Operatör, kontrol panelindeki tuşlar yardımıyla platformu aşağı yukarı hareket ettirir. Yükselme-alçalma hareketi sırasında makas kolu, bir yay gibi hareket eder.

Makaslı Platformların Çeşitleri ve Özellikleri

Kaldırma platformu, akülü, dizel, hava basınçlı olmak üzere üç modele sahiptir. Makaslı yükseltici platformlar, yükseklik kapasitelerine göre farklı modellere ayrılır.

Akülü platformlar 8m, 10m, 12m, 14m, 16m gibi farklı kapasitelere sahip modelleri içerir. 250 kg gibi yüksek ağırlık kaldırma kapasiteleri bulunur.

Dizel platformlar, 12m, 18m, 22m gibi yine yükseklik düzeyine göre çeşitlere ayrılır. Dizel makaslı platform modelleri, mazotla çalışır. Akülü platformlarsa şarj ederek kullanabileceğiniz yükselticilerdir.

Hava basınçlı platform çevreye zararsız çalışma prensibine sahiptir. Doğa dostu olması bakımından hava basınçlı kaldırıcılar, en kullanışlı makaslı platform türüdür.

Makaslı Platform Kullanım Alanları

Makaslı platform kiralama hizmetiyle iş süreçlerinizde verimliliği arttırırsınız. Yapı-inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorsanız makaslı kaldırıcıları kullanabilirsiniz. Makaslı platform modellerini kullanarak bina onarımı ve tadilat işlerinizde yüksek yerlere yetişebilirsiniz. Makaslı platformları: üretim tesislerinde, depolama alanlarında, dağıtım zincirinde, perakende sektöründe tercih edebilirsiniz.

Makaslı Platformlarda Güvenlik Önlemleri

Yük platformu kullanırken çalışacağınız alanın düz zemine sahip olduğundan emin olmalısınız. Platformun, yakıtının ya da aküsünün dolu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İş sahasında güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra çalışmaya başlamalısınız.

Makaslı Platform Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Makaslı platform kiraladığınız firmanın gerekli eğitim desteğini verdiğinden emin olmalısınız. Kiralama öncesinde ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

Çalışma sahasının güvenli olduğundan emin olmalısınız.

Satın alma ya da kiralama öncesinde platformun arızasız olduğundan emin olmalısınız.

Yük kaldırıcı platformun bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız.

Platformu kullanmaya başlamadan önce mutlaka elektrik, yağ kaçağı bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Sesli, ışıklı ikaz aksamlarının düzgün çalıştığından, platform yükseldiğinde denge problemi olmadığından emin olmalısınız.

Makaslı platformlar çok yüksek mesafelere kadar uzandığı için operatörün güvenliği açısından son derece önemlidir. Hayati risk oluşturmayacak şekilde çalışabilmek için öncelikle platformun ve iş sahasının kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Platformlarda herhangi bir arıza olduğunu fark ederseniz çalışmaya başlamamalı, bu durumu sağlayıcı firmaya en kısa sürede bildirmelisiniz. Arızalı ekipmanın yenisini temin ettikten sonra çalışmaya devam etmelisiniz.

Makaslı Platform Bakım ve Onarımı

Makaslı platform kiralayarak bakım ve onarım masraflarınızı azaltırsınız. Uzun dönemli kiralama hizmeti alarak masraflarınızı kısabilirsiniz. Bakımlarını düzenli şekilde yapacağınız ekipmanlarınızın arızalanma ihtimalini en aza indirgersiniz.

Makaslı platform fiyatları, satın aldığınızda daha yüksek rakamlara denk gelirken kiralama sayesinde daha düşük rakamlar ödersiniz. Düzenli bir iş sürdürmenin en önemli ayaklarından biri güvenliktir. Güvenli bir çalışma alanı için ekipmanlarınızın periyodik bakımını ihmal etmemelisiniz.

Tim Forklift aracılığıyla uzun dönemli makaslı platform kiralamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kiralama sürecinde arızalanan ekipmanlarınızın yerine yenisini alarak iş sürecinizi hiç aksatmadan devam ettirmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.