Transpalet Arızaları

transpalet arızası

Transpalet arızaları, genellikle iş makinesinin normal zamanda kolaylıkla gerçekleştirdiği işlemleri zamanla gerçekleştirememesi şeklinde ortaya çıkar. En sık görülen transpalet arızaları arasında transpalet indirme valfi arızası, tekerlek arızaları gelir. 

Transpalet, çift paletli bir taşıma ve istifleme makinesidir. Bu nedenle çalıştığınız zeminin düz olmasına dikkat etmelisiniz. Paletli taşıyıcı çatalını, makine çalışmadığı zamanlarda aşağı indirmelisiniz. Depolama ve istifleme işlerinde kullandığınız transpaletlere, modellerine ve güç kaynaklarına göre ihtiyaç duydukları sıklıkta bakım yaptırmalısınız. Bakımları ihmal edilen transpaletlerin ve iş makinelerinin bir süre sonra arızalanması kaçınılmazdır. 

Tim Forklift kalitesiyle kiralayacağınız bütün transpaletleri, bakımları yapılmış, çalışır vaziyette teslim alabilirsiniz. 

Transpalet Arızalarının Temel Nedenleri

Akülü transpalet arızaları ve hidrolik transpalet arızaları birbirinden farklılık gösterir. Bunun temel nedeni, akülü ve hidrolik sistemlerin güç ve fiziki özellikler bakımından farklı olmasıdır. 

Hidrolik transpaletlerin çalışma öncesinde hidrolik yağ ve yakıt kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Akülü transpaletlerde akünün düzgün şekilde çalıştığından emin olmak için akü bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Bunların yanı sıra periyodik bakım dönemlerini atlamamalı, transpaletlerinizin düzenli olarak bakıma girmesini sağlamalısınız. Yaptırdığınız bakımlar, makinelerde meydana gelebilecek arızaları önlemenize yardım eder. Makinelerinizin uzun ömürlü olmasını sağlar. 

Hidrolik Sistem Bakımı ve Tamiri

Hidrolik sistem bakımında yağ silindirini, yağ pompasını, yağ keçesi, tekerlekleri, kol çevresini kontrol etmelisiniz. Yağ silindiri zarar gördüyse transpalet indirme ve kaldırma işlemini gerçekleştiremeyebilir. Transpalet inmiyor, transpalet kaldırmıyor gibi şikayetler, genellikle hidrolik sistemin bu parçasına yöneliktir. Yağın yeterli ölçüde konmasına dikkat ederek hidrolik parçaların zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Yağ ve yakıt kontrolü yaparak gerektiği takdirde hidrolik yağ takviyesi yapabilirsiniz. 

Tekerleklerin havasının doğru basınçta olduğundan emin olmalısınız. Olması gerekenden az hava olduğunda ya da fazla olduğunda transpaletin düzgün şekilde taşıma yapması mümkün olmaz. Bu nedenle hava basıncını kontrol ederek gerekirse tekerleğin havasını almalısınız. 

Yağ keçesinin sızdırmazlık özelliğini koruması, transpaletin performansını büyük oranda etkiler. Yağ sızdırma söz konusuysa keçenin değişmesiyle bu sorunu giderebilirsiniz. 

Transpalet Bakım İpuçları

Düzenli yaptığınız transpalet bakımı ve hava alma işlemi sayesinde iş makinesini uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. 

Transpalet havası nasıl alınır?

Makinenin havasını alırken bazı adımları titizlikle takip etmelisiniz. Transpaleti düz bir zeminde konumlandırmalısınız. Herhangi bir devrilme riskine karşı, transpaleti düzgün ve dengeli şekilde konumlandırdığınızdan emin olmalısınız. Transpaletin hidrolik pompasını kontrol ederek hava alma vidasını bulabilirsiniz. Vidanın etrafını silerek temizlemelisiniz, bu işlem sayesinde hava alma sırasında oluşabilecek kirlenmelerin önüne geçebilirsiniz. Vidayı gevşettikten sonra transpalet kolunu pompalamalısınız. Hava alma vidasından hidrolik sıvı çıkana kadar bu işleme devam etmelisiniz. Böylece hidrolik sistem içinde biriken havanın boşalmasını sağlayabilirsiniz. 

Sıvının çok fazla akmasını engellemek için vidayı tekrar sıkmalısınız. Hiç sıvı akmadığından emin olana kadar vidayı iyice sıkmaya devam edebilirsiniz. Sıvı kaçırma durumu, zeminin bozulmasına ve iş makinesinin arızalanmasına yol açabilir. Hava alma işlemi sonrasında transpaletin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için gerekli kontrolleri ve bakımı yapmalısınız. 

Transpaleti işlem sonrasında birkaç kez kapatıp açın. Sarsıntılı hareketlerde ya da yük kaldırma sırasında herhangi bir zorlanma görüyorsanız en kısa sürede teknik servis desteği isteyin. Her şey normal görünüyorsa sıvı seviyelerini kontrol etme aşamasına geçebilirsiniz. 

Hidrolik sıvı olması gereken değerde ya da aralıktaysa herhangi bir sorun yoktur. Olması gerekenden daha aşağıda bir seviyedeyse transpalet sıvı kaçırıyor olabilir, bu da çeşitli arızalara yol açar. Vakit kaybetmeden teknik servis desteği istemelisiniz. 

Transpaleti teslim aldığınızda çalıştırmadan önce yapmanız gereken günlük bakımları ihmal etmemelisiniz. Transpalet arızaları, çoğunlukla bu bakımların ihmal edilmesinden kaynaklanır. Hareketli parçaları düzenli olarak yağlayın. Tekerlekleri kontrol etmeyi unutmayın. Transpaleti çalıştırmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun. Günlük bakım için üreticinin belirttiği yönergelere uygun hareket edebilirsiniz. Her marka ve model için bu yönergeler değişiklik gösterebilir. 

Yaygın Transpalet Arızaları ve Çözüm Yolları

Transpalet arızaları arasında lastik patlamaları, hidrolik sıvı sızıntısı, transpaletin düzgün şekilde inmemesi ve çıkmaması gibi çeşitli durumlar yer alır. Transpalet neden inmez? Hidrolik sıvı sızıntısı, transpaletin hava alma işlemi sırasında doğru adımların atılmaması, gerekli bakımların ihmal edilmesi nedeniyle transpalet inmeyebilir. Bu durumda makineyi inmeye zorlamadan gerekli tamir işleminin sağlanması için teknik servise başvurabilirsiniz. 

Akülü transpaletlerde sıklıkla görülen arızalar arasında: şarj boşalması, şarj kapasitesinin önemli ölçüde düşmesi, aşırı ısınma, sıvı seviyesinin önemli ölçüde azalması, korozyon ve kirlenme yer alır. Ani voltaj düşüşü, kısa devre ve arızaları hücre problemleri de akülü transpalet arızaları arasında yer alır. 

Akülü ve Manuel Transpaletlerde Sorun Giderme

Akülü ve manuel transpaletlerde sorun giderme, iki ayrı şekilde gerçekleşebilir. Birincisi, günlük bakım işlemleri yoluyla gerçekleştirebileceğiniz sorun gidermedir. İkincisiyse arızanın teknik destek gerektirdiği durumlardır. Akülü ve manuel transpaletlerde günlük bakımlar, oluşabilecek çoğu sorunun üstesinden gelmenize yardım eder. Transpalet çatalının düzgün konumda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Transpalet lastiklerinin havası ne durumda? Hidrolik yağ yeterli mi? Akü dolu mu? Akünün periyodik bakımını yapıyor musunuz? Bütün bu işlemler, akülü ve manuel transpaletler için sağlıklı çalışma koşullarını yakından etkiler. 

Yaşadığınız transpalet arızaları için profesyonel bir teknik destek alarak transpaletlerinizi, eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Profesyonel Transpalet Servisi ve Destek

Transpalet arızaları söz konusu olduğunda işin uzmanından destek almak, arızayı kökünden çözmek için en etkili yöntemdir. İşin uzmanı teknik servisler, uzun dönemli kiralama hizmeti karşılığında size bakım ve tamir hizmetlerini çoğunlukla ücretsiz verirler. 

Transpalet tamiri nasıl yapılır? Transpalet tamiri, işinin ehli, transpalet ve iş makineleri konusunda gerekli teknik detayları bilen servisler tarafından yapılır. Öncelikle arızanın tespit edilmesi sağlanır. Ardından sorun, tamir veya parça değişimi yapılarak çözülür. 

Profesyonel transpalet kiralama hizmetleri sayesinde periyodik bakım, tamir ve parça değişimi işlemleri için ekstra ücret ödemenize gerek yoktur. Şimdi Tim Forklift güvencesiyle tanışarak işinizi daha verimli şekilde yürütebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.