Elektronik Forklift Nedir? Ne İşe Yarar?

elektronik forklift nedir ne işe yarar

Elektronik Forkliftin Faydaları

İş hayatında sıklıkla kullanılan forkliftler pek çok özelliği ile piyasada satışa sunulmaktadır. İnsan gücünün yetmediği yerlerde sağladığı avantajlar ile pek çok işletmenin tercihidirler. Her işletme kendi ihtiyaçlarına uygun olan forklift modelini tercih ederek en verimli iş gücünü yakalamalıdır. Bu modellerden biri de elektrikli forklift olup son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Daha çok, dar mekanlarda rahat ve dengeli hareket olanağı sağlayan forklift türüdür. Kaldırma, indirme gibi fonksiyonları elektrik motoru aracılığı ile gerçekleştiren araçlar olup pek çok avantajı bulunmaktadır.

Bu avantajları sıralayacak olursak:

 • Elektronik forkliftlerin maliyeti düşüktür. Yakıt maliyeti yok denecek kadar azdır.
 • Çalışma esnasında yüksek enerji verimliliğine sahiptirler.
 • Bakım maliyetleri çok düşük olduğundan, giderlerin düşmesini sağlamaktadırlar.
 • Elektronik forkliftlerde kullanılan parça ömrü uzundur.
 • Forkliftin hareket mekanizmasında yer alan parçalar, minimum sürtünme ile çalışmaktadır.
 • Sürtünmenin az olması nedeni ile parçalarda aşınma minimum seviyededir.
 • Uzun ömürlü iş makinaları arasında yer almaktadırlar.
 • Çok sık arıza çıkarmaz ve masrafa neden olmazlar.
 • Egzoz çıkışları yoktur ve bu nedenle çevreyi kirletmezler. Kapalı alanlarda egzoz gazının tehlike oluşturduğundan dolayı, depolarda gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.
 • Vardiya sistemlerinde akülü forkliftler daha sık tercih edilir.
 • Çalışması için gereken tek şey güç kaynağıdır.
 • Sessiz çalışan makinalardır ve gürültüye neden olmazlar. Operatörler kapalı ve konforlu alanda çalışırken rahatsız olmazlar.
 • Gerektiğinde şarj edilerek sorunsuz bir şekilde kullanılır.
 • LPG’li ve dizel forkliftlerin yakıt depoları işletmelerde risk oluşturur. Elektrikli forkliftlerde bu durum söz konusu olmayıp, şebeke elektriği ile şarj edilebilmektedir.
 • Yedek akü ile kullanım imkânı olmasından dolayı 24 saat kesintisiz çalışma sağlayabilmektedirler.
 • Güvenlik açısından standartların üzerinde özelliklere sahiptirler.
 • Dönme yarıçapı özellikleri diğer modellere göre daha iyidir. Bu sayede depolama kapasitesi artar. Ürün ve kamyon hasarını azaltarak daha verimli çalışma olanağı sağlar.
 • Propan silindir olmaması nedeni ile arka görünürlük daha iyi seviyededir.
 • Operatör verimliliği yüksek seviyededir. Bunun sebebi ise çalıştırılması için daha az el kol hareketi gerekmektedir.

Elektrikli Forklift Ne İşe Yarar?

Depo gibi kapalı alanlarda, insan gücünün yetmediği durumlarda ürünlerin depolanmasında elektrikli forkliftler kullanılır. Yüksek mesafelere ağır yüklerin istiflenmesi gerektiği durumlarda bu araçlar devreye girmektedir.

Bu forkliftler elektronik kart ve devre sistemlerine sahiptirler. Dış mekânda yağışlı havalarda kullanıma uygun değildirler. Elektrikli forkliftler ortalama 5-6 saat gibi süre çalıştıktan sonra aküsü yeniden şarj edilmelidir. Şarj için işletmenin trifaze sanayi elektriği olması gerekmektedir.

Elektirikli Forklift mi Dizel Mi?

Son yıllarda işletmelerin forklift tercihlerine baktığımızda dünya çapında, dizel forklift pazarının daraldığını ve daha çok akülü forkliftlerin tercih edildiğini görmekteyiz. Tasarruflu ve gürültüsüz çalışması bunun başlıca sebepleri arasındadır.

Elektrikli forkliftlerde akülerin ömrü, bakımları ile doğru orantılıdır. Bu nedenle akülerin şarj – deşarj sürelerine uyulması ve akü sularının düzenli olarak tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Elektrikli forkliftlerde aküler kurşun asit bazlı olarak üretilir. Bunun yanında, son yıllarda lityum akü teknolojisi ile üretilen modeller de karşımıza çıkmaktadır. Bu aküler ise daha uzun ömürlüdür.  Ancak maliyet olarak kurşun bazlı akülere göre daha fazladır.

Elektrikli Forklift Nerede Kullanılır?

Elektrikli forkliftler özellikle kimya, ilaç, tekstil, ev aletleri, gıda sektörlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Elektronik forkliftlerde akülerin belli bir ömrü vardır. Belirlenen şarj- deşarj adedi sonrasında değiştirilmesi gerekmektedir. Bu ömrü 1 vardiya ile çalışan işletmelere göre hesapladığımızda 5 yıl olduğunu görmekteyiz. Ancak vardiyaların birden fazla çalışması durumunda yedek ekü kullanılması gerekmektedir. Böylece 24 saate kadar forklifti aktif olarak kullanabileceklerdir.

Elektrikli Forklift Yağmurda Çalışır mı?

Depolama alanlarının en önemli ekipmanlarından olan forkliftler istifleme ve yük taşıma konusunda büyük kolaylığı beraberinde getirirler. Ancak, kullanım alanı ve mevsim şartları göze alınarak bu forkliftlerin türü seçilmelidir. Yağmurlu ve karlı havalarda elektrikli forklift kullanımı uygun değildir.

Elektrikli forkliftlerin açık havada kullanılabilmesi için hava şartlarının güzel olması gerekmektedir. Yağmur, kar, rüzgâr gibi durumlar olumsuz etkiye sahip olacaktır. Elektronik kart ve devre sistemlerine sahip olan bu modeller yağışlı havalarda kullanım için uygun değildirler.  Bu nedenle dış mekânlar için dizel forklift, iç mekânlar için de elektrikli (akülü) forklift kullanılması daha uygun olacaktır.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.