Forklift Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

forklift alırken dikkat edilmesi gerekenler

Forklift Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Ergonomi Faktörleri

Forklift seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında tasarım özellikleri, kullanım kolaylığı, çalışma şartları gibi detayları bir arada düşünmelisiniz. Operatör kabinine giriş forklift seçiminde belki de en başta dikkat etmeniz gereken detaylardan biridir. Forklifti daha pratik kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Forklift operatörü kabin tasarımı,
  • Kontrol paneli ergonomisi,
  • Ergonomik koltuk tasarımı,
  • Gürültü ve titreşim kontrolü,
  • El ve ayak ergonomisi,
  • Forklifte erişim kolaylığı.

Forklift seçerken dikkat edilmesi gerekenler seçtiğiniz makinenin size uzun süre verim sağlamasına yardımcı olabilir. Bunun için çalışılacak alanın kapalı ya da açık olması çok belirleyici bir kriterdir. Zemin yapısı, taşınması gereken yükün ağırlığı gibi bütün detayları göz önünde bulundurarak işiniz için en doğru forklift seçimini yapabilirsiniz. 

Forklift seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda profesyonel yardıma ihtiyaç duyarsanız Tim Forklift size gerekli rehberliği sağlar. Hem forklift kiralama hem de bakım hizmetlerinden ekstra ücret olmaksızın faydalanmak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Forklift Operatörü Kabin Tasarımı

Forklift kabin tasarımı, operatörün çalışma kolaylığı açısından son derece önemlidir. Eğer operatör kabin içinde rahat ve güvenli değilse, çalışma riskli bir hal alır. Can güvenliğini korumak, operatörün uzun dönemde yaşayabileceği sağlık sorunlarının önüne geçmek için kabin tasarımını azami ölçüde önemsemelisiniz. 

Forkliftin türüne göre içeride hareket kabiliyetini kısıtlamayacak bir tasarım olmasına dikkat etmelisiniz. Forklifte biniş kısmından, kolay yönetim olanağına kadar birçok detay, sağlıklı yükleme, taşıma ve istifleme yapabilmenizi etkiler. 

Kabin tasarımı özellikle açık havada çalışması gereken operatörler için biraz daha önemlidir. Çünkü yağmurlu, karlı ve rüzgârlı havalarda da rahatlıkla çalışabilmesi, operatörün kabin içinde rahat olmasına bağlıdır. Gerekli havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin yer aldığı bir forklift kabini, operatörün sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur.  

İyi bir görüş açısı sağlayan aynalara sahipse operatör, hareket sırasında arkasına ve yanına doğru çok fazla manevra yapmak zorunda kalmaz. Bu sayede daha işine odaklı ve pratik bir sürüş gerçekleştirebilir. Görüş açısını destekleyen bir diğer sistem ise kameralardır. Kameralar, kör noktaları da rahatlıkla görebilmeyi sağlar. Bu sayede geri ve her türlü manevra yaparken operatörün iş kazası yapma riskini büyük oranda engeller. 

Kabin içi düzeni de operatörün çalışırken verimini yükseltebilecek önemli detaylardan biridir. Kabin içi organizatörü yardımıyla çalışma sırasında not alma ve sayım için kullanılan her türlü malzemeyi düzenli şekilde dizebilirsiniz. Böylece karışıklıktan kaynaklı hataların önüne geçebilirsiniz. 

Kontrol Paneli Ergonomisi

Forklift kontrol paneli de seçim yaparken en çok dikkat etmeniz gerekenlerden bir diğeridir. Forkliftlerin iş amaçlı kullanılan yükleme ve istifleme makineleri olduğunu düşünürseniz işinizi kolaylaştıracak yapıda olmaları son derece önemlidir. Forklift seçerken dikkat etmeniz gereken ergonomi faktörleri içinde kontrol panelinin pratik ve son derece kolay kullanıma sahip olması gerekir. Bu sayede işinizi birkaç tuş yardımıyla ve pratik şekilde takip edebilirsiniz. Karmaşık bir tuş ve kol dizilimi kafanızın karışmasına sebep olur. Daha sade ve kolay kullanıma sahip kontrol panelleri sayesinde hızlı hareket edebilirsiniz. 

Ergonomik Koltuk Tasarımı

Ergonomik forklift koltuk tasarımı, otururken sağlıklı bir yapıda çalışmanıza yardım eder. Boyunuza göre ayarlayabileceğiniz koltuk tasarımı sayesinde belinizi dik, kafanız karşıya bakarak çalışabilirsiniz. Böylece boyun düzleşmesi, bel ağrısı, bel kayması, yanlış oturmaktan kaynaklanan kas ağrıları yaşamazsınız. 

Gürültü Ve Titreşim Kontrolü

Forkliftlerde gürültü ve titreşim kontrolü, özellikle çalıştığınız alanın çevresinde bulunan kişilerin daha az rahatsız olmasını sağlar. Siz de çalışırken çok fazla gürültüye maruz kalmadan işinizi daha pratik şekilde yapabilirsiniz. Zemin yapısı, makinenin bakımlı olması, yükün ağırlığı gürültü ve titreşim seviyesini etkiler. Düşük titreşimli çalışma sayesinde yükleme ve istifleme işlemlerini daha sağlıklı yapabilirsiniz. 

El Ve Ayak Ergonomisi

Forklift el ve ayak ergonomisi, operatörün iş makinesini düzgün şekilde çalıştırabilmesine yardım eder. Ayarlanabilen koltuk tasarımı, kolay kontrol paneli, ideal uzaklıkta ve yeterli genişlikte kabin içi tasarımıyla doğru el ve ayak ergonomisini yakalamak mümkündür. Forklift kiralarken ya da satın alırken operatörün kabin içinde el ve ayak koordinasyonunu kolaylıkla kurabilmesini sağlayacak genişlikte olmalıdır. 

Forklifte Erişim Kolaylığı

Forklift erişim kolaylığı, kontrol paneline, direksiyona, frene ve gaz pedalına olmak üzere bütüncül olarak düşünmeniz gereken bir husustur. Forklift seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında erişim kolaylığı hem el hem de ayak açısından operatöre kolaylık sağlayacak yapıyı ifade eder. Kolay inip binme avantajı ve kabin içindeki parçalara kolay ulaşım forklifti kullanmayı kolaylaştırır. 

Operatörün sadece işine konsantre olmasını ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan tek şey, forkliftin ergonomik anlamda mükemmel olmasıdır. Teknik herhangi bir aksaklık olmaması durumunda kabin içi tasarım ve bütün fiziksel özelliklerle birlikte operatör forklifti rahatlıkla kullanabilmelidir. Bu ergonomiye sahip forkliftler son teknoloji ürünüdür, daha pratik özelliklere sahiptir. 

İhtiyaç duyduğunuz forklift için uzman bir ekipten danışmanlık alarak işinize doğru yatırımı yapabilirsiniz. Tim Forklift ekibiyle şimdi iletişime geçerek daha pratik ve profesyonel hizmet alabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.