Forklift Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

forklift kullanırken dikkat edilmesi gereken 5 kural

Forklift Kullanmak İçin Bilmeniz

Gereken 5 Kural?

Paletli yüklerin, özel olarak tasarlanmış çatalları ile kaldırılması, taşınması, istiflenmesi için bu konuda uzman bir operatör tarafından forkliftler kullanılır. Kullanım aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olan bu araçların kapasitelerine baktığımızda 1.5-8 ton olduğunu görürüz. Bu durum ağır sanayide 40 tona kadar çıkmaktadır.

Forkliftler taşıdıkları yüklerin ağırlığını arkalarında bulunan karşı ağırlık ile dengelemektedir. Örneğin 3 ton yük kaldırmak üzere tasarlanmış bir forkliftin ağırlığı 4.5 tondur. Yük kaldırma yüksekliklerine baktığımızda 3-7 m arasında olduğunu görürüz.

İşletmeler için forklift seçimi yapılacağında, ihtiyaçlara tam olarak cevap verecek nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında tonaj, ataşman, güç tipi, vardiya, asansör, dönme mesafesi, lastik seçimi ve diğer opsiyonlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Forklift kullanımında dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Can ve mal güvenliği açısından bu kurallara dikkat edilmesi halinde sorunsuz kullanım ve seri çalışmaları mümkün olacaktır.

Bu kuralları maddeleyecek olursak:

Yetkili Tarafından Kullanılmalıdır

Bu aracı kullanacak niteliğe sahip, operatör eğitimi ve belgesi almış yetkili personelin kullanması gerekir. Kullanım sırasında, tek parça tulum, koruyucu gözlük,  güvenli ayakkabı ve sert baret kullanılmalıdır.

Aracın çalıştırılması esnasında operatörlerin ıslak el ve ayakkabılı olmamalarına dikkat edilmemelidir. El ve yakların kayması nedeni ile kazaya sebebiyet verebileceği için bu durum nemlidir.

Aşağıda Youtube kanalımızda bulunan bir forklift kazası paylaştık. İzlemeniz ve forklift kazalarını önlemenizi rica ediyoruz.

  1. Çalışmaya Başlamadan Önce Forklift Kontrolden

  2. Geçirilmelidir

Operatör tarafından forklift çalıştırılmadan önce mutlaka gözden geçirilmeli ve gerekli kontrolleri yapılmalıdır. Operatörün tespit ettiği olası hatalar ya da gerekli onarmalar için gerekli mercilerden destek talep edilmelidir. Aracın kullanımı esnasında operatör muhafazası ve yük korkuluğu kontrol edilmelidir. Yük taşınırken mast arkaya doğru tilt edilmelidir.

Dengesiz ve güvenliği olmayan yüklerin kaldırılmaması gerekir. Taşınacak yükün ağırlığı merkeze göre dengelenmeli ve itinalı şekilde istiflenerek taşıma yapılmalıdır.  Paletler uygun büyüklükte seçilerek yük her iki çatala eşit ağırlıkta dağıtılarak taşıma yapılmalıdır.

  1. Forklift ile Yasaklanmış Alanlarda Çalışılmamalıdır.

Çalışma alanında uyarı levhası olan ve güvenli olmayan bölgelerde forklift kullanılmamalıdır. Güvenlik önlemleri her zaman ilk planda tutulmalı ve forklift kullanım kurallarına uyulmalıdır.  Uyarı işaretleri dikkate alınarak çıkışlarda, köşelerde ve canlı varlıklara yaklaşılması halinde korna çalınmalı ve hız düşürülmelidir.

Çalışma alanındaki zeminin ve asansörlerin müsaade edilen maksimum taşıma kapasiteleri dikkate alınarak çalışılmalıdır. Rampalar ve yükleme iskelelerinin kenarlarında çalışırken dikkat edilmelidir. Kenarlardan emniyetli şekilde uzaklık korunmalı ve tedbirli olunmalıdır.

Ayrıca, forkliftler müsaade edilen alanlara park edilmelidirler. Çatallarının tam olarak zemine temas ettiğinden emin olunmalı ve kontak anahtarı kapatılmalıdır. Kontak anahtarı kesinlikle üzerinde bırakılmamalı ve takoz koyarak gerekli emniyet önlemi alınmalıdır. Operatör tarafından mesai bitiminde forkliftin gerekli bakım ve kontrolleri yapılmalıdır.

  1. Yüksek Hızdan Kaçınılmalıdır

Forklift kullanımı esnasında hız yapmaktan kesinlikle kaçınılması gerekmektedir Bunun yanında araç ile ani kalkış ve duruşlardan kaçınmak gerekir. Çünkü aracın yapısı gereği ani ve dengesiz hareketler, devrilmesine neden olabilir.

Bunun yanında forklift çatallarında kimse taşınmamalı ve kaldırılmamalıdır. Çünkü forkliftler sadece yük taşımak için tasarlanmış araçlardır.

  1. Aşırı Yükleme Yapılmamalıdır

Forkliftlerin belli bir taşıma kapasitesi vardır. Çalışma esnasında kesinlikle bu kapasite üzerine çıkıp, aşırı yükleme yapılmamalıdır. Her zaman için araç için önerilen tonajlarda yükleme yapılmalıdır. Bunun yanında forklift için karşı denge ağırlığı ilave edilmemelidir. Aşırı ağırlık yüklenmesi durumunda forklift devrilmesine ve personelin yaralanmasına varıncaya kadar pek çok zarar meydana gelebilir. Mast kalkmış durumdayken ya da yük yukarıdayken forklift kullanılmamalıdır Bu gibi durumda araç devrilerek ölüm dahil pek çok hasar ve yaralanmaya neden olabilir

Her sektörde iş güvenli ön planda tutulmalıdır.  Bunun için de çalışma koşullarında gerekli tedbirler ve eğitimlerin alınması gerekir. Personeller bu konuda eğitilmeli ve itinalı şekilde hareket edilmelidir. Özellikle forklift kullanımı konusunda eğitim alan operatörlerin uyması gereken kurallar iş güvenliği konusunda oldukça önemlidir. Her ne kadar kullanımı kolay gibi görünse de çeşitli risklerin olduğu unutulmamalı ve

Bu yazımızda sizlere Forklift Kullanmak İçin Bilmeniz Gereken 5 Kural hakkında kısa ama önemli detaylara değinmeye çalıştık. Daha detaylı bilgi için alanında uzman kişilerden eğitim almalı ve güvenlik önlemlerine dikkat edilmelidir.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.