Forklift Kullanmak İçin Gerekli Ehliyet

Forklift ehliyeti, sadece iş makinalarını kullanabilmek için verilen G sınıfı ehliyettir. Bu ehliyete sahip olan kişiler forkliftleri depo, şantiye ya da açık alanlarda yasal olarak kullanabilmektedirler.

Forklift kullanabilmenin olmazsa olmazları arasında Forklift operatörlük sertifikası yer alır. Bu sertifikanın olmaması durumunda kullanılması yönetmelikler ve kanun gereği yasaktır. Fabrikalar ve forklift ile hizmet veren firmalar çalıştırdıkları personele bu belgeyi zorunlu tutmalıdırlar. Forklift ehliyeti , operatörlük belgesinin ehliyete işlenmiş halidir.

Bir otomobili kullanırken sürücü belgesi olması gerektiği gibi iş makinaları için de operatör belgesi alınması zorunludur. Can ve mal güvenliği açısından bu belgeler önemlidir.

Forklift Ehliyeti Nedir?

İş makinalarının kullanımı için belli bir eğitim ve uzmanlığa gerek vardır. Forklift iş makinalarını kullanmak için de bu zorunluluk şarttır. Yeterli donanıma sahip olmayan kişiler herhangi bir forkliftin başına geçip kullanamazlar.  Aksi halde pek çok kazayı beraberinde getirebilirler. Bu kazaların önüne geçmek için en önemli şey belli bir eğitimden geçmiş olunmasıdır. Forklift kullanabilmek için bu araca özel olarak eğitimi ve belgesine sahip olduğunu belirten ehliyete sahip olmak gerekmektedir.

Fabrika ve depolarda  genellikle yükleme, kaldırma ve istifleme gibi alanlarda kullanılan forkliftleri kullanacak olan kişiler mutlaka G sınıfı ehliyete sahip olmalıdır. Pek çok kurs merkezi tarafından eğitimi verilerek bu ehliyete sahip olunabilmektedir.

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır?

Bu ehliyet, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından İş Makinaları Sürücü Eğitim Kursları kapsamında yer alan yönerge hükümlerine uygun nitelikte ruhsat sahibi almış iş makinaları kursları tarafından alınmaktadır. Sürücü kursları forklift ehliyeti verme yetkisine sahip değildir.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

 • Öncelikle MEB tarafından yetki verilen iş makinası operatörlüğü kursuna kayıt yaptırılır.
 • Kayıt yaptırılan kurstan teorik ve uygulama dersleri alınarak sınava girilir.
 • Sınavda başarılı olunması halinde kayıtlı olduğunuz kurs tarafından size İş Makinası Operatörlüğü Belgesi düzenlenecektir.
 • Aldığınız belge ile trafiğe çıkmadan, iş yerinizde forklift kullanma yetkisine sahip olabilirsiniz.
 • Forklift ile trafiğe çıkılması gerektiğinde ise operatörlük belgesinin ehliyete işletilmesi gerekmektedir. Kısaca, forklift ehliyeti alınmalıdır.
 • Ehliyetinize operatörlük belgenizi işletmeniz halinde, G sınıfı ehliyet kısmı aktif olacaktır.

Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler

Nelerdir?

 • 5 Adet yeni çekilmiş biometrik resim
 • Sabıka Kaydı (e-devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden çıkarabilirsiniz.
 • Diplomanın aslı ya da Noter Tastiği (en az ilkokul mezunu)
 • Sağlık Raporu
 • 1 adet kimlik fotokopisi

Forklift Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Forklift ehliyetine sahip olabilmek için bireylerin 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almaya başlayan her aday forklift ehliyeti için kurslara başvuruda bulunabilir.

19 yaşından gün almamış olanlar bu ehliyet için başvuruda bulunamazlar. Gerekli olan sadece yaş şartı ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda eğitim durumu, sağlık durumu ve sicil kaydının temiz olması da diğer önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Forklift Ehliyetinin Süresi Var Mı?

İş makineleri için alınan bazı belgelerde 3 ile 5 yıl arasında geçerlilik söz konusudur. Ancak forklift ehliyeti için bu durum geçerli değildir. Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Bu belgeyi alan kişiler ömür boyu operatör olarak kullanma hakkına sahiptirler.

Ancak görevlerine devam ederken bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

İş makineleri hakkında gelişmeleri yakından takip etmelidirler

Mesleki alanda kendilerini geliştirmelidirler

İş makinelerinin teknik özelliklerini  ve teknolojik gelişmelerini öğrenmelidirler

Eksik kaldığı yönlerde uzman kişilerden yardım alarak bu açığını kapatmalıdırlar

Forklift Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

Forklift ehliyeti almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan olan ehliyet ücretleri her yıl değişiklik göstermektedir. Kursiyerler için anlaştıkları kursa ödeyecekleri miktar dışında farklı birkaç masrafları daha olacağını hatırlatmakta fayda var. Bunlar sağlık raporu, resim, sabıka kaydı ve emniyet müdürlüğüne ödenecek miktarlardır.

2022 yılı için kurslar tarafından forklift ehliyet ücretleri belirlendi. Her kurs için fiyat farklılığı olsa da ortalama olarak 2022 yılında uygulanacak ücret 1500 tl olarak belirlendi. 2022 yılı için geçerli olan forklift sınav ücreti ise 140 tl’dir. Güncel fiyat listesini öğrenmek için, forklift ehliyeti almayı düşündüğünüz kurs ile irtibata geçerek net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.