Forklift Motorları

forklift motorları

Forklift Motorları

Güç kaynağına göre forklift çeşitleri motor türlerinden adını almıştır. Kullanım yerine ve ihtiyacınıza göre farklı forklift motorlarını tercih edebilirsiniz. Forklift motorları çalışma prensiplerine göre 4 ayrı sınıfa ayrılır. Bu forklift motorları; dizel, elektrikli, LPG’li, akülü olmak üzere güç kaynaklarına göre farklı seçeneklere sahiptir. 

Tim Forklift size ihtiyacınız olan forklift seçeneklerini, çalışacağınız sektöre ve çalışma sahasına göre belirlemenize yardım eder. 

Dizel Forklift Motorları

Dizel forklift motorları, ağırlıklı olarak açık alanda tercih edilir. Daha ağır yüklerin taşınmasını kolaylaştırmak için dizel motorlar kullanılır. Pratik kullanıma sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Güç kaynağı iki ya da dört zamanlı dizel motorlar olmak üzere ikiye ayrılır. Dizel motorlar, genellikle güvenli çalışma koşulları nedeniyle yüksek avantaj sağlar. 

Elektrikli Forklift Motorları

Kapalı alanlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz modellerden biri elektrikli motorlu forkliftlerdir. Gürültüsü az olduğu için kapalı çalışma sahalarında rahat hareket etmenizi sağlar. Çok ağır işler için genellikle elektrikli motorları tercih edemezsiniz, çünkü bu motor çeşitleri çok ağır güçleri kaldırmaya elverişli değildir.  Açık alanlarda kullanıma çok uygun değildir. Elektrik kaynağı bulunmayan alanlarda çalışmaz. Bu nedenle saha içinde çalışma alanı boyunca yetişebilecek bir güç kaynağına ihtiyacı vardır. 

LPG’li Forklift Motorları

LPG’li forklift motorları, dizel motorların alternatifi olarak tercih edebileceğiniz modellerdir. Ağır işler için tercih edebileceğiniz forklift modelleri arasındadır. Ağırlıklı olarak açık alanlarda kullanılmaya uygun olan forkliftlerde bulunur. Kapalı alanlarda kullanımı büyük oranda risk barındırır. LPG’li motorlar, güvenlik açısından çok dikkatli kullanılması gereken güç kaynaklarıdır. Bu nedenle LPG’li forkliftler, sertifikalı operatörler tarafından kullanılmalıdır.

Akülü Forklift Motorları

Elektrik enerjisini güce dönüştürerek çalışan forklift motorlarıdır. Akülü forklift motorları, şarj edilebilen akü sayesinde çalışır. Çevre dostu olması sayesinde yenilenebilir enerjiyi destekler. Çalıştığınız alanda zararlı gaz salınımına yol açmaz. Yük kaldırma kapasiteleri düşüktür. Enerji tasarruflu çalışabilirler. Kapalı alanlarda, insanların sahada olduğu yerlerde tercih edebilirsiniz. Elektrikli forklift çeşitlerini, gıda sektöründe depolarda ve fabrikalarda güvenle kullanabilirsiniz. 

Forklift motorları ve modelleri konusunda detaylı bilgi almak için Tim Forklift uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.