İstif Makinesi Amortisman Oranı

İstif Makinesi Amortisman Oranı Nasıl Hesaplanır?

Amortisman, iş malzemelerinin yaşına ve kullanım süresine göre gider göstereceğiniz yıpranma payının adıdır. Amortisman oranı sektöre göre ticari malların yıpranma düzeyini yüzde üzerinden göstermenizi sağlar. İstif makinesi amortisman oranı sayesinde gider kaleminizi arttırabilirsiniz. Ağır işlerinizde size yardımcı olan istif makinesi için yıpranma ve faydalı ömürde azalma payıyla amortisman ayırabilirsiniz. 

İstif makinesi amortisman hesaplama yöntemiyle bir çeşit kar zârar dengesi kurabilirsiniz. Şirket içinde gelirleriniz kadar giderleriniz de olması son derece doğaldır. Giderlerinizi vergi indiriminde kullanabilirsiniz. İstif makinesi amortismanı, para ödeyerek işiniz için satın aldığınız ekipmanların zamanla gördüğü hasarı kısmen telafi etmenize yardım eder. Hiçbir arıza ya da kaza olmasa bile iş makineleri kullanım alanları nedeniyle yıpranan ekipmanlardır. Bu nedenle arıza söz konusu olmasa da zamanla ilk günkü performanslarını kaybetmeye başlarlar. 

Yıllar içinde kullanım şekline bağlı olarak performans kaybı yaşayan iş makineleri için amortisman hesabında yaş önemli bir faktördür. Makinenin yaşa bağlı performansını ve o yıl için belirlenen oranları kullanarak envanter amortismanını hesaplayabilirsiniz. İş makinelerinde amortisman oranlarını İnteraktif Vergi Dairesinde güncel tablo üzerinden takip edebilirsiniz. 

Amortisman değerlemesi yapılmış Tim Forklift istif makinesi ve forklift çeşitleri için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İstif Makinesi Amortisman Oranı Nedir?

Amortisman hesabında kullanabileceğiniz güncel oranları o yılki amortisman tablosundan takip edebilirsiniz. Ekipmanı satın aldığınız dönemden bir yıl geçtikten sonra amortisman hesabına dahil edebilirsiniz. Her yıl bir öncekine göre ticari eşyaların faydalı ömrü azalır. Bu azalma doğrultusunda hesapladığınız amortisman bedelini gider tablonuza ekleyebilirsiniz.

Amortisman bedelini hesaplarken bir hata yapmamak için Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında belirlenmiş faydalı ömür ve oran tablosuna göz atabilirsiniz. Hatasız bir gider tablosu oluşturmaya özen göstermelisiniz, vergide usulsüzlük yapmamak için verilen oranları doğru hesaplamalısınız. Aynı zamanda resmi evraklarınızda tespit edilen usulsüzlük nedeniyle yasal yaptırımlarla karşılaşmazsınız. 

İstif Makinesi Amortisman Oranını Hesaplarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Amortisman oranını istif makinesinin yaşına göre hesaplamalısınız. Sıfır aldığınız ekipmanın ilk yıl performansını %100 olarak düşünebilirsiniz. Bir sonraki yıl bu oranın %40 azalacağını fark edersiniz. Ondan sonraki yıl yine aynı oranda performans azalması yaşarsınız. Hesaplarınızın sonucunda bulduğunuz rakam bir önceki yıla göre azalarak devam eder. Bu rakamları ve oranları güncel olarak takip etmelisiniz. O yüzden yıpranma payını hesaplamadan önce güncel amortisman oranlarını kontrol etmelisiniz. 

İstif Makinesi Amortisman Oranı Neden Önemli? 

İstif makinesi, çalışılan alan nedeniyle yıpranma payı yüksek kiralık iş makineleri sınıfındadır. Bu durum sermaye verimliliğini azaltır. Azalan sermayenin zarara yol açmaması için amortisman oranı devreye girer.  Bu sayede iş makinesi amortisman oranı kadar gider tasarrufu yapabilirsiniz. Envanter değerleme yoluyla her geçen yıl değer kaybeden iş makineleri için herhangi bir onarım ya da yenileme masrafı yapıp yapmayacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Yeni aldığınızda ödediğiniz bedelden daha fazla onarım veya değişim masrafı çıkaran bir makinenizin olduğunu düşünün. Makinenin gerçekten bu masrafa değip değmeyeceğini amortisman oranı sayesinde anlayabilirsiniz. Yıpranma payı ölçüsünde verimliliği de azalan iş makinelerinizi bir süre sonra elden çıkarabilirsiniz. Böylece ona yapacağınız masraf yerine verimliliği yüksek istif makineleri satın alabilirsiniz. 

İstif Makinesi Amortisman Oranı 2023

2023 yılı istif makinesi amortisman oranı %20 şeklinde belirlenmiştir. Bu oran Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.Dilerseniz amortisman oranları ve faydalı ömür verilerini Vergi Usul Kanunu’nun 320.maddesinde detaylı şekilde görebilirsiniz. Oranlar, sektöre ve kullanılan eşyaların yıpranma düzeyine göre değişir. 

İnşaat, taşımacılık, depo yönetimi gibi alanlarda yük taşımacılığı yaparken iş makinelerinin her yıl bir öncekine göre biraz daha yıprandığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle bazı sektörlerdeki rakamların daha düşük olduğunu görebilirsiniz. Aşınma düzeyi yüksek olan eşyalar için ise bu rakamlar daha yüksektir.   

Amortisman Alt Sınırı Nedir?

Yukarıda amortisman hesabı için verilen rakam tamamen simgeseldir. Amortisman alt sınırı 2023 yılı için 4440 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamın altındaki mallar için amortisman ayrılmaz. 

Amortisman Ayırma Koşulları Nelerdir?

Amortisman ayrılacak olan malları en az 1 yıldır envanterinizde barındırmalısınız. Elinizdeki malların sadece envanterde bulunması amortisman ayrılması için yeterli değildir. Hala kullanabildiğiniz ekipmanlar ya da ticari eşyalar için amortisman değerinde gider gösterebilirsiniz. 

Amortisman ayrılan eşyalar, belli oranda yıpranma payına sahip olmalıdır. Değer kaybetmeyen ve kıymeti azalmayan ticari mallar için amortisman hesaplayamazsınız. Amortize edilecek rakamların 2023 yılı içinde belirlenen amortisman sınırlarına dahil olmasına özen göstermelisiniz. Mallarınız bu şartları sağlamıyorsa amortisman için gider gösteremezsiniz. 

Amortisman Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Üç ayrı amortisman hesaplama yöntemi vardır. Bunlar: normal amortisman, azalan bakiyeler yönetimi ve fevkalade amortismandır. Normal amortismanda, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan rakamlar üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Azalan bakiyeler yönteminde eşyalarınızı ilk aldığınız yılda bedelini sonraki yıllarda net defter değerini göz önüne alarak hesap yapabilirsiniz. 

Fevkalade amortisman yönteminde “Fevkalade Ekonomik ve Teknik Amortisman Nispetleri” kapsamında hesaplama yapmanız gerekir. Burada Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ayrı ayrı belirlenen amortisman oranları yer alır. Ayrıca fevkalade amortisman yönetiminde normal bir yıpranma payından çok daha büyük oranda yıpranma gerçekleşir. Bu sonucun oluşması için 3 ayrı durum vuku bulmuş olabilir. Bunlardan bir tanesi yangın, sel, deprem gibi doğal afetlerdir. Bir diğeri teknolojik yenilikler nedeniyle eski eşyanın işlevselliğinin azalmasıdır. Üçüncüsü ise cebri çalışma yüzünden ekipmanın normalden daha fazla eskimesidir. 

Amortisman oranları ve istif makinesi kiralama hakkında daha detaylı bilgi için şimdi Tim Forklift ile iletişime geçebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.