Manuel Transpalet İle Akülü Transpalet Farkları

manuel transpalet ile akülü transpalet farkları

Manuel Transpalet ile Akülü Transpalet Arasındaki Farklar

Akülü ve manuel transpalet çalışma prensibi, birbirinden farklılık gösterir. Bunların hangisini tercih edeceğinizi bilmiyorsanız öncelikle iş yükünüzü ve ihtiyacınız olan makinenin özelliklerini araştırmalısınız. Alanında uzman bir iş makinesi firmasından hizmet alarak bu süreci oldukça başarılı şekilde yönetebilirsiniz. 

Tim Forklift her türlü iş makinesi, forklift ve transpalet ihtiyaçlarınıza hem makine hem de operatör desteğiyle cevap verir. 

Manuel Transpalet ile Akülü Transpaletin Çalışma Prensipleri

Akülü transpalet çalışma prensibi, hidrolik pompa mekanizmasını çalıştıracak elektrikli motorun hidrolik basınç için motoru beslemesi şeklindedir. Manuel transpalet, operatör tarafından el kuvvetiyle kullanılan transpalet türüdür. Manuel ve akülü transpalet, yük kaldırma, ileri ve geri manevra gibi aşamalarda farkını ortaya koyar. Akülü transpalet daha pratik hareket edebilmenizi sağlar. Akülü transpaletler, manuel güç yerine otomatik bir güç sistemiyle çalıştığı için daha kolay kontrol edebilirsiniz. 

Manuel Transpalet ile Akülü Transpaletin Taşıma Kapasiteleri

Manuel transpalet taşıma kapasitesi, 2500 kilograma kadar çıkabilir. Akülü taşıma kapasitesi ise 5000 kilograma kadar çıkabilir. Transpaletin çatal uzunluğu, 500 – 3000 mm arasında değişiklik gösterir. Transpaletlerde maksimum kaldırma yüksekliği 85-200 mm arasında değişir. 

Manuel Transpalet ile Akülü Transpaletin Manevra Kabiliyeti

Manuel transpalet manevra özellikleri, akülü transpalet manevra özellikleri ile kıyaslandığında daha kısıtlıdır. Elle yönlendirilen transpaletler, eski modellere göre daha pratiktir. Ancak akülü modeller, elektrik gücüyle çok daha kolay bir şekilde yönlendirebilmeniz için tasarlanmıştır. 

Manuel Transpalet ile Akülü Transpaletin Bakımı

Manuel transpalet bakımı, 5 aşamada gerçekleştirilebilir. Manuel transpalet bakımında yağ pompası, yağ silindiri, yağ keçesi, kol çerçeveleri, tekerlekler gözden geçirilir. Bu bölümlerin her biri gözden geçirilerek aşınan ve yıpranan kısımlar tespit edilir. 

Tekerleklerin havası azalmışsa takviye edilir. Yağ silindiri yükleme sırasında yaşanabilecek olan çatalın inmemesi ya da kalkmaması gibi sorunların doğrudan bağlantılı olduğu kısımdır. Bu nedenle manuel transpalet bakımında dikkatle incelenmesi gereken kısımlardan biridir. 

Yağ keçesi, sızdırmazlık açısından kontrol etmeniz gereken alandır. Yağ sızdırma durumu tespit edilirse yağ keçesi değiştirilmelidir. Kol çerçevelerinde herhangi bir arıza olduğunda daha doğrusu bir gerginlik meydana geldiğinde kol kırılabilir. Bu durumu önlemek için kol çerçevelerinin kontrol edilmesi olası arızaları önlemeye yardım eder. 

Akülü transpalet bakımı için öncelikle her kullanım öncesinde akünün durumunu kontrol edebilirsiniz. Transpaletin yağ seviyesinin yeterli, tekerleklerin havasının normal seviyede, indirme valfinin düzgün konumda olduğundan emin olmalısınız. Transpalet zincirinin düzgün takılıp takılmadığına göz atabilirsiniz. 

Manuel Transpalet ile Akülü Transpaletin Maliyeti

Manuel transpalet fiyatları ve akülü transpalet fiyatları seçtiğiniz modelin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Transpaletin kalitesine, özelliklerine, taşıma kapasitesine göre iş makinesinin maliyetleri farklı rakamlara sahiptir. İşiniz için temin edeceğiniz iş makinelerinin maliyeti, iş sahasının gerekliliklerine uygun dayanıklılığa sahip olmasıyla paraleldir. 

Tim Forklift iş yükünüze en uygun transpalet ve forklift modellerini tercih etmenize yardımcı olur. İş makinelerinizin bakım, onarım, yedek parça hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.