Transpalet Kullanma Talimatı

transpalet kullanım talimatı

Transpalet Kullanma Talimatı

Transpalet kullanma talimatı, her operatörün bilmesi gereken hayati bilgileri içerir. Transpalet kullanım talimatına uyarak genel olarak iş sahasında güvenli ve düzenli çalışmaya devam edebilirsiniz. İş makinelerinin çalışma prensiplerini bilerek, uygun zeminde ve doğru şekilde çalışabilir, güvenli bir iş ortamı oluşturabilirsiniz. 

Transpalet Kullanımında Temel İlkeler

Transpalet kullanım temel kuralları arasında: 

 • Transpaletin maksimum yük kapasitesine uygun hareket etmek, 
 • Transpaleti, eğimli değil düz arazide kullanmak,
 • Manevra sırasında alanın uygunluğuna ve çevrede kimse olmamasına dikkat etmek,
 • İş makinesinin bakımını tavsiye edilen periyotta yaptırmak,
 • Yakıt ve güç durumunu çalışma öncesinde kontrol etmek gibi temel ve hayati bilgiler yer alır.

Transpalet kullanımında adım adım takip etmeniz gereken kurallar, iş güvenliği ve daha pratik bir çalışma düzeni için olmazsa olmazlar arasındadır. 

transpalet kullanım talimatı

Transpalet Kullanım Adımları

Doğru transpalet kullanım adımları şu şekilde olmalıdır:

 • Yükler, etrafı göremeyeceğiniz bir şekilde duruyorsa yön göstericiden yardım almalısınız. 
 • Dağınık yükleri palet yardımıyla taşımalısınız. 
 • Eğimi %1’i geçen bir arazide çalışmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde transpalet devrilebilir. 
 • Düzgün ve dengeli bir taşıma için transpaleti sert bir zeminde kullanmalısınız. 
 • Hareket sırasında taşıma kolu tarafında durmalısınız. Çünkü transpaletler insan taşımaya uygun değildir. 
 • Transpaletle çalışmadığınız sürede transpaleti en alçak seviyede bırakmalısınız. 
 • Çatalların dengesini kaybetmemek için onları dengeli şekilde yüklemeye gayret etmelisiniz.
 • Yükleri çatalın iki ucuyla birden dengeli şekilde kaldırdığınızdan emin olmalısınız. 
 • Çatallar yukarıda dururken yükleme yapmamalısınız.
 • Çatallar yük taşıma pozisyonundayken transpaletin 600 m civarında, çatalın altında veya etrafında durmamalısınız. 

Transpalet Kullanımı Sırasında Karşılaşılan Sorunlar Ve Çözümleri

Transpalet kullanırken sık karşılaşılan sorunlar, genellikle transpaletin yanlış kullanımından kaynaklı devrilmeler, çatalın bozulması gibi durumlardır. Bu durumda transpaletin devrilmesinin iki nedeni olabilir. Birincisi, transpaleti kullanan kişi işinin ehli değildir, iş makinesini aşırı yüklemiş olabilir. İkinci nedense transpaletin eğimli ya da pürüzlü arazide kullanılmasıdır. 

Virajlı ve eğimli yollarda transpalet kullanımı, makinenin çalışma sırasında devrilmesine yol açar. Düzgün çalışmayan transpaletin anında bakım ve tamir için servise alınması gerekir. Normalde transpaletler sürekli arıza veren iş makineleri değildir. Ancak bakımları ihmal edildiğinde yaşanabilecek olan iş kazaları söz konusu olabilir. Transpalet kullanımı eskisi kadar verimli değilse makinenin bakımını geç kalmadan yaptırmalısınız. Aksi takdirde makine daha yavaş ilerler ve iş verimi azalır. 

Transpalet Kullanımında Giyilen İş Güvenliği Ekipmanları

Transpalet operatörü ekipmanları arasında iş kıyafetleri de son derece önemli bir yere sahiptir. Operatörün baret takması, tulum giymesi, işçi önlüğü ve çalıştığı alana uygun çizme tercih etmesi, daha güvenli çalışmasına yardım eder. 

Kaymaz tabanlı çizmeler tercih ederek pantolon paçalarınızı çizme içine toplayabilirsiniz. Aşırı bol ya da aşırı dar kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. Fazla bol kıyafetler sağa sola takılabilir ve iş kazalarına yol açabilir. 

Fazla dar kıyafetler ise hareket alanınızı kısıtlar. İkisinin ortasında bir denge tutturmak ve iş güvenliği prosedürüne uymak, daha güvenli şekilde çalışmanıza yardım eder. 

Transpalet Kullanılmadığında Nasıl Bırakılır?

Transpalet kullanma talimatı için önemli olan maddelerden bir diğeri, çalışma bittiğinde ne yapacağınızdır. Transpalet çalışma yapılmadığında çatalları aşağı pozisyonda olacak şekilde bırakılmalıdır. 

İş sonrası transpalet park etme işlemi, transpaletlerin durması için uygun olan boş bir alanda yapılmalıdır. Park alanına gidildikten sonra iş makinesini iyice yavaşlatmalısınız. Transpaleti, hasar görmeyeceği, çalışma sonrası durabileceği boş alana pak etmelisiniz. 

Çalışma alanı için belirlenen alan dışında bir de iş makinesi park alanı bulunmalıdır. Her operatör iş bitiminde iş makinesini bu alana park etmelidir. Böylece herkes kendi kullandığı iş makinesinin yerini bilerek sistemli bir şekilde çalışmaya devam edebilir. 

Transpalet kullanma talimatı ve iş makinelerine dair birçok şey için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tim Forklift güvencesiyle ihtiyaç duyduğunuz bütün iş makinelerini kolayca temin edebilirsiniz. Bakım ve onarım işlemlerini düzenli yaptırarak ekstra masraflardan kurtulabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.