Forklift Fren Havası Nasıl Alınır?

forklift fren havası nasıl alınır

Forklift Fren Havası

Forklift fren havası, hidrolik sistemde bir dizi arızaya, fren sisteminin yavaş yavaş boşalmasına yol açar. Bu nedenle havayı boşaltmanız gerekir. Aksi takdirde fren sistemi her geçen gün daha da deforme olur. Bu da zamanla arızanın giderilemeyecek boyuta ulaşmasına sebebiyet verir. 

Fren Havasını Almanın Aşamaları

Cihazın alt kısmında yer alan hidrolik sisteme bir boru yardımıyla girerek fren havası sistem içindeki havayı boşaltabilirsiniz. Ancak daha güvenli olması ve vakit kaybetmemek adına frenlerde yaşadığınız herhangi bir sorunu en kısa sürede yetkilinize bildirerek gerekli müdahaleyi yaptırmalarını sağlayabilirsiniz. 

Fren Havasını Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Forklift fren hidroliği, özel bir yağ ile beslenir. Bu, yüksek sıcaklığa ve basınca karşı dayanıklı ve kaynamayan özellikte bir yağdır. Yağın kaynamaması, tortulanıp sistemde tıkanıklığa yol açmaması için yağ kalitesine maksimum oranda özen göstermelisiniz. Fren havasını aldıktan sonra yapmanız gereken şey ise yağ haznesinin temizlenmesi içine cihazın ihtiyacına uygun fren yağı konulmasıdır. Gerekli işlem yapıldıktan sonra fren sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını tekrar kontrol etmelisiniz. Böylece fren sistemi içindeki havanın tamamen boşalıp boşalmadığını anlayabilirsiniz. 

Fren Havasının Neden Alınması Gerekir?

Forklift fren merkezi, hidrolik yağ kontrolünün düzenli yapılması ve eksildikçe takviye edilmesi, düzenli bakım işlemlerinin yapılması sayesinde kusursuz çalışmaya devam eder. Ancak bu bakımlar ihmal edilirse ve fren havası alınmazsa fren sistemlerinin daha da işlevsiz olmaya başladığını görebilirsiniz. Fark edildiği andan itibaren fren sistemindeki arızanın giderilmesi gerekir. 

Forklift Fren Sistemi

Forklift fren ayarı, doğru sertlikte olmalıdır. Yumuşamış ve geç tutan frenler, kaza riskini arttırır. Bu nedenle fren sistemi içindeki yağın yeterli olduğundan, hidrolik yağın doğru seviyede olduğundan emin olmalısınız. Çünkü yağın yeterli seviyede olmaması, hidrolik sisteme hava pompalanmasına yol açar. Hava yapan fren sistemi, olması gereken sertlikte değilse geç işler ya da bir süre sonra hiç tutmamaya başlar. 

Forkliftlerde fren sistemi içinde:

  • El freni tabancaları,
  • Hidrolik fren basıncını itme gücüne çeviren fren silindiri,
  • Fren diskiyle uyumlu, silindirle birlikte çalışan forklift fren balatası,
  • Uygun bir şekilde durmanızı sağlayan fren diski,
  • Fren lastiği,
  • Forklift fren kaliperi,
  • Forkliftlere özel üretilmiş olan fren kiti yer alır. 

Forklift Fren Havasını Almak İçin Güvenlik Önlemleri

Forklift fren yağı, frene basıldığında piston yardımıyla sistem içinde devir daim ederek iş makinesinin düzgün şekilde durmasını sağlar. Frenlerde hava olduğunda bu işleyiş düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Frenlerde biriken havanın alınması, hidrolik sisteme kaçan tortu ve yağ tabakalarının arındırılması neticesinde fren sistemleri yeniden düzgün bir şekilde durabilir. 

Forklift Fren Havasını Almak İçin Gerekli Malzemeler

Forklift fren havası almak için öncelikle belli güvenlik önlemlerini sağlamanız gerekir. Cihaz çalışır vaziyette olmamalıdır. Yanma ve yaralanma ihtimali bulunduğu için kendi başınıza forklift fren havası almanız büyük bir risk taşır. 

Forklift Frenlerinde Güvenlik Önlemleri

Forklift fren diski ve diğer bütün sistem parçalarının düzgün çalışması, fren sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Bu nedenle forklift frenlerinde güvenlik önlemi almanın en kolay yollarından biri günlük kontrol yapmanızdır. Fren yağının doğru seviyede olup olmadığını kontrol ettikten sonra çalışırken fren sisteminde herhangi bir arıza fark ederseniz cihazı kapatarak arıza bildiriminde bulunmalısınız. 

Forklift Frenlerinin Maliyeti

Orijinal yedek parçaların maliyeti yan sanayi ürünlerine göre biraz daha yüksek olabilir. Ancak Yale Distribütörü Tim Forklift kalitesiyle ve güvencesiyle bütün parça değişimi işlemlerinde fiyat performansına uygun ücretlendirmelerle karşılaşırsınız. Parça değişim maliyeti yüksek gibi görünse de aslında bu can güvenliği ve iş kazalarının önüne geçmek için de işinize yaptığınız bir yatırımdır. 

Forklift Frenlerinde Arızaların Giderilmesi

Forklift fren arızalarının en kısa sürede giderilmesi gerekir. Çünkü frenlerin tutmaması, operatörün durması gereken yerde duramamasına dolaylı olarak  çalışma arkadaşlarına ya da kendisine zarar vermesine sebep olur. Bu da can kaybına, yaralanmalara ve maddi hasara yol açabilir. İş ortamında yaralanmalı ve ölümlü kazalar oluşmaması için güvenlik kurallarına uygun hareket etmeye dikkat etmelisiniz. Forklift fren havası alma ve fren sistemi onarımı gibi işlemleri ihmal etmemelisiniz.

Hidrolik fren bakımı, fren sistemi parça değişimi, forklift periyodik bakım ve onarım gibi bütün hizmetler için Tim Forklift uzman ekibiyle şimdi iletişime geçin!

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.