Forklift Güvenlik Sistemleri

forklift güvenlik sistemleri

Forkliftlerde Kullanılan Güvenlik Lambaları Ve Uyarı Sistemler

Forkliftlerde kullanılan güvenlik lambaları, çalışma ortamında olası kazaları önlemeye yardımcıdır. Çalışma alanında bulunan diğer görevliler için forkliftin uzaktan görünmesini sağlar, hareket sırasında dikkatli olmaya yardım eder. Forklift güvenlik led lambaları görevi çalışma ortamındaki yayaları uyarmaktır. Bu ışık yandığında yayalar, forkliftin gittiği yönü görebilir. 

Çalışma alanında herkesin daha güvenli olması için tercih edilebilen forklift ikaz ışıkları genellikle 3 renkten oluşur. Bunlar sarı, kırmızı ve mavidir. Forklift uyarı sistemleri ise genellikle görsel ikaz sistemini destekler. Görsel uyarı sistemlerinin sesli uyarılarla desteklenmesi, forkliftlerin çalıştığı alanın yayalara bildirilmesinde daha etkilidir. 

LED Güvenlik Lambaları Ne İşe Yarar?

Forklift güvenlik led lamba avantajları, genellikle ekonomik olması, enerji verimliliği sağlaması şeklinde ön plana çıkar. Forklift led lambaları,  ışığın dağılımı ve ışık kaynağının daha dayanıklı yapıda olması açısından da avantaj sağlar. Daha estetik görünüm sağlayan led lambalar, teknolojik ilerlemeyle birlikte forkliftlerde de daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Led lamba şeklinde  asarlanan güvenlik ışıkları, iş makinelerinin ön ve arka kısımlarına monte edilebilir. Kolay kullanım özelliğiyle sıklıkla tercih edilir. 

LED Güvenlik Lambalarının Avantajları

Led güvenlik lambalarının en önemli avantajlarından biri kolay monte edilmesi ve hantal durmamasıdır. Uzun süre kullanım avantajı sunar. Led forklift lambası, hem ön hem arka tarafa monte edilerek daha fazla aydınlatma yapabilmenize yardım eder. Kimi led ışıklar fazla enerji tüketimini önleyerek daha ekonomik bir kullanım olanağına sahiptir. Forkliftlerin güç ve kaldırma özelliklerine göre tercih edeceğiniz led güvenlik ışıklarının özellikleri ve modelleri değişiklik gösterir.

İlginizi Çekebilir: Forklift Kaç Ton Kaldırır?

Lazer Uyarı Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Forklift lazer uyarı sistemleri, çatalı dengeleyerek yükü, düzgün şekilde istiflemek için kullanılır. Çatalın ışığın hizasında olduğundan emin olduktan sonra güvenli yükleme yapabilmenize yardım eder. Çalışma sırasında oluşabilecek iş kazalarının önüne geçmeye yardımcı olan bu sistem, yaralanmaların önlenmesini sağlar. Hatalı işlem nedeniyle malların hasar almasını da engeller. 

Sesli Uyarı Sistemlerinin Kullanımı

Forklift sesli uyarı sistemleri, genellikle görme duyusunu uyarmaya yarayan ışık sistemlerinin sesle desteklenmesini sağlar. Çalışan bir forklift genellikle alarm çalar gibi bir ses çıkarır. Bu da etraftaki insanlara bu alanda çalışan bir iş makinesi olduğunu bildirir. Sesi duyan kişinin forkliftin bulunduğu tarafa bakarak çalışma yönünü ve alanını görmesi mümkün hale gelir.

Çarpışma Önleme Sensörleri

Forklift çarpışma önleme sensörü, otomobillerdeki park sensörüne benzer şekilde çalışır. Forkliftlerin etrafında bulunan ve forklift çalışırken çarpma riski olan nesneleri tespit eder. Bu sayede iş kazalarının, yaralanmaların önüne geçmeye yardım eder. Bazı sistemlere entegre edilen acil fren sistemleri bulunur. Acil fren sistemleri, algılanan nesneyle birlikte devreye girer. Otomatik fren nesneye, çarpma riskini ortadan kaldırır. Forkliftlerin çarparak devrilmesini ya da hem iş makinesinin hem operatörün zarar görmesini engeller. Kullanılan sesli ve görsel ikaz sistemleri, daha güvenli iş sahaları oluşturmaya yardım eder. Önemli olan bu  sistemleri güvenilir bir adresten ve kalitesini ispatlamış markalardan satın almanızdır. 

Yale Distribütörü Tim Forklift Türkiye’nin her yerinde forklift bakımı, tamiri ve yedek parça alanlarında hizmet verir. Siz de işinizi aksatmadan, güvenle yürütmek için Tim Forklift uzman ekibinden destek alabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.