Forklift Kazalarını Önlemenin Yolları

Forklift Kazalarına Neden Olan Etkenler

Forklift kazaları her yıl yaklaşık 85 kişinin ölümüne neden oluyor. Ciddi yaralanmalara neden olan forklift kazaları yıllık toplam 34.900’dir. Ciddi olmayan yaralanmalar ise her yıl 61.800’e ulaşmaktadır. Forklift devrilmesi, tüm forklift kazalarının %24’ünü oluşturan en yaygın olaydır.

Forklift Güvenlik Önlemleri

Forklift güvenlik önlemleri firmanız açısından hayati önem taşımaktadır. Forklift operatörleri, forkliftleri çalıştırabilmek için gerekli bilgi, tecrübe ve eğitime sahip olmalıdır. Operatörler doğru prosedürlere aşina olmalı ve olası tehlikelere karşı önlem alabilecek şekilde eğitilmelidirler. Aynı zamanda birden fazla forkliftin bulunduğu çalışma ortamlarında güvenle çalışabilmelidirler.

Forkliftlerin operasyonlarını denetleyen ve yöneten yöneticiler de yetkin ve deneyimli olmalıdır. İşveren, her bir personelin forkliftleri çalıştırmak için gerekli eğitimi almasını sağlamalıdır. Operatör eğitiminin aşağıdaki unsurları içeren bir programda olması tavsiye edilmektedir.

  • Forkliftlerin yakınında çalışan tüm personel için eğitim

  • Tehlikelerin tanımlanması

  • Çalışma prosedürleri

  • Onarım ve bakım prosedürleri

  • Forklift seçimi

  • Tesis tasarımı

Forkliftler Neden Bu Kadar Tehlikelidir?

Forkliftlerin tehlike oluşturmasının birkaç nedeni vardır. Birçok arabadan üç kat daha ağır olan 4082 KG ağırlığında olabilirler.18 km kadar gidebilirler. Bir arabadan farklı olarak, forkliftlerin önlerinde sadece frenler bulunur, bu da durmalarını zorlaştırır. Önde taşınan ağır yükleri telafi etmek için forklift arka kısımda daha ağırdır. Bu eşit olmayan ağırlık dağılımı forkliftin taşınmasını zorlaştırabilir. Forklift arka tekerlekler tarafından döndürülerek arka ucun dışarı doğru dönmesine neden olur.

Bu da sıkı dönüşlerde devrilme şansını arttırır. Yükler, sürücünün görüşünü engelleyebilecek olan forkliftin önünde taşınır

Forklift Bakımı

Tim Forklift; forklift bakım hizmeti ile Türkiye’nin her neresinde olursanız olun, bakım ihtiyacınızı karşılamaktadır. Profesyonel ekibimiz, son teknoloji ekipmanlarımız ile Türkiye’nin her noktasında hizmet sunmaktayız. İş akışınızın sekteye uğramaması için, hızlı bir hizmet sağlayan firmamız, her marka ve modelde forkliftlerinizin ve istifleme makinelerinizin bakımını sağlamaktadır.

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.