Forklift Lastiği Hakkında

forklift lastiği

Forklift Lastik Seçimi Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Forklift lastik seçimi yaparken çalışacağınız alanın zemin ve hava koşullarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca forklift lastiklerinin yeterli kaliteye ve dayanıklılığa sahip olduğundan emin olmalısınız. Forklift lastik çeşitleri, özel üretim lastik çeşitleri dışında ikiye ayrılır. Bunlardan bir tanesi dolgu, bir diğeri havalı lastiklerdir. İki farklı lastik türü, kullanım alanlarına göre açık ve kapalı alanlarda kullanmanız için ayrı amaçlarla üretilmiştir. 

Tim Forklift uzman ekibi aracılığıyla forklift kiralama ve bakım hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Forklift Lastik Çeşitleri

Havalı forklift lastikleri, açık arazilerde çalışmaya elverişlidir. Arazi koşullarında ve engebeli alanlarda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz lastik çeşitleridir. Şantiyelerde, depolarda, açık ve kapalı alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havalı lastikler, iç lastik kolonuyla kullanılan ve tubeless olmak üzere iki ayrı seçeneğe sahiptir. 

Dolgu forklift lastikleri, iç mekânlarda ve düz zeminlerde kullananız için üretilmiştir. Dolgulu forklift lastiği kullanırken zeminin mükemmel bir düzlüğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Açık havada ve engebeli arazide denge sağlamakta zorlanırsınız. Çekiş açısından da açık alanda yeterli verim elde edemezsiniz.  

İş Yükü Ve Çalışma Koşullarına Göre Forklift Lastiği Seçimi

Forklift lastik seçimi, iş güvenliğini sağlayabilmeniz için en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Kullanılan forkliftin uzun ömürlü olması doğru lastik seçimiyle birlikte doğru büyüklüğe ve basınca sahip olmasına da bağlıdır. Forkliftin tipine göre doğru büyüklüğe sahip olan lastiği tercih etmelisiniz. 

Farklı büyüklükte ve basınçta olan lastikleri, forkliftin kaldırma gücüne göre seçerek ideal taşıma kapasitesini koruyabilirsiniz. Böylece taşıma sırasında aşırı yükten dolayı lastiklerde aşınma sorunu yaşamazsınız. Forkliftlerin ön ve arka lastikleri de makinenin yapısına ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Lastik yuvasına tam olarak oturmadığı takdirde güvenli bir çalışma ortamı sağlayamazsınız. 

Forklift Lastik Bakımının Önemi

Forklift lastik bakımı önemi, iş sürecinin sağlıklı işlemesi açısından ihmal etmemeniz gereken detaylardan biridir. Lastik bakımı, lastiğin havasının ve basıncının kontrol edilmesini sağlar. Aynı zamanda lastiklerde aşınma olup olmadığını bu yolla kontrol ettirebilirsiniz. Lastiklerin çalışma sırasında yarılması ve hasar görmesi, iş sürecini büyük ölçüde baltalar. Bu nedenle forklift lastik bakımını ihmal etmemelisiniz. İş sağlığı ve güvenliği açısından forkliftlerin dengede çalışması gerekir. Bu nedenle forklift lastiği alırken kalitesinden emin olduğunuz bir üretici ya da distribütör firmayı tercih etmelisiniz.

Forklift Lastik Hasarlarına Karşı Önleyici Tedbirler

Forklift lastiği hasar önleme yöntemlerinden en etkilisi, düzenli yapılan bakımlardır. Bu sayede lastik basıncını sürekli kontrol ettirerek dengede tutabilirsiniz. Lastik havası azaldıkça yenileterek ideal çalışma standartlarını koruyabilirsiniz. 

Forklift lastik bakımı neden yapılmalı? Forklift lastik bakımı, olası yırtılma ve hasar görme durumunun tamamını önlemeye yardım eder. Doğru lastik seçimi yapsanız bile bakımı ihmal edilmiş lastikler iş kazalarına ve makine arızalarına sebep olabilir. Bakımı yapılan lastikler sizi yıpranmış ve eskimiş lastiklerin yerine yenisini alma derdinden kurtarır. Düzenli bakım sayesinde ileride karşılaşabileceğiniz daha maliyetli problemleri erkenden önleyebilirsiniz. 

Forklift Lastik Basıncı Kaç Olmalıdır?

Forklift lastik basıncı, lastiğin içinde yer alan havanın sahip olduğu basınca verilen isimdir. Lastik basıncının değeri ise lastiğin türüne ve hava alma hacmine göre değişir. Ayrıca üretildiği malzemeye göre lastiklerin basınç değeri farklılık gösterir. Lastik basıncı doğru belirlenirse fren mesafesini azaltır. Daha güvenli yol almanızı sağlar. Basınç olması gerekenden düşük ya da yüksek olursa yol tutuşu azalır. Forklift çalışma sırasında dengesini sağlayamaz. Zeminde düzgün yol alamayan forkliftler, yükleme, taşıma ve indirme sırasında iş kazalarına yol açabilir. 

Forklift Lastiği Değişim Zamanı Ve Belirtileri

Forklift lastiği değişim belirtileri, sadece çalışma sırasında yaşadığınız zorlukla anlaşılmaz. Forklifti çalıştırmaya başlamadan önce lastiklerin havasını kontrol etmelisiniz. Bu sırada lastik üzerindeki aşınma durumunu ve varsa yırtıkları da görebilirsiniz. Eğer dışarıdan baktığınızda her şey normalse ve forklift çalışırken yol tutuşunda sorun yaşıyorsanız lastiklerin hava basıncı azalmış olabilir. Lastikler uzun süreli çalışmadan dolayı yıpranmışsa bu durumda yine yol tutuşu yeterince iyi değildir. 

Forklift lastiği ne zaman değişmeli? Ortalama 5 yıllık ömre sahip olan forklift lastikleri, kullanım şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Size tavsiye edilen süre içinde lastiklerinizi değiştirerek forkliftinizin daha uzun süreli ve verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Çalışma alanının koşullarına ve forkliftin türüne göre doğru lastik seçerek iş sağlığına ve güvenliğine uygun hareket edebilirsiniz. 

Doğru büyüklükte, kalitede ve büyüklüğe sahip forklift lastiği çeşitleri için şimdi Tim Forklift ile iletişime geçebilirsiniz. Yale Distribütörü Tim Forklift aracılığıyla forklift lastiği ve yedek parça temini yapabilirsiniz. Bakım zamanı gelen iş makineleriniz için forklift bakımı ve onarımı hizmeti alarak daha verimli çalışma alanları oluşturabilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.