Forklift Zincir Yağı

forklift zincir yağı

Forklift Zincir Yağı

Forkliftlerin sahada kusursuz çalışması, aşınma ve ısınma yapmaması için forklift zincir yağı seçimi son derece önemlidir. Forklift zinciri, düzenli şekilde yağlandığında makine çalıştığı süre boyunca düzgün bir şekilde döner. Yük kaldırma ve indirme işlemlerinde ağırlığın doğru şekilde taşınmasına yardım eder. İnsan gücüyle kaldırılamayan yüklerin taşınmasını sağlayan forkliftlerin zincirleri ağır yükleri taşıyabilecek kadar sağlam ve dayanıklıdır. Ancak periyodik olarak yağlanmazlarsa yük taşıma sırasında zincirin aşağı ve yukarı hareket etmesi zor olabilir. 

Forklift Zinciri Yağı Nedir?

Forklift yağı, zincirin doğru bir şekilde hareket etmesini sağlayan, iş makinelerin çalışma prensibine uygun olarak üretilmiş özel bakım malzemelerinden biridir. Forklift zincir yağı, hem sıcağa hem de soğuğa dayanıklı kolay kolay parlama yapmayan yapısıyla yoğun çalışma temposuna uygun olarak kullanılabilir. Forklift yağı,  damlama ya da akma yapmayan, sürüldüğü alanda yüzeye tutunma özelliği gösteren bir malzemedir. Sanayide kullanılan bir malzeme olması nedeniyle uzun ve ağır çalışma şartlarında kullanıma uygun olmalıdır. 

Forklift Zinciri Yağının Amacı

Forklift zincir yağı, ağır kaldıran, sürekli çalışmaktan aşınma ve sürtünme nedeniyle eski kesintisiz çalışma performansını kaybetme riski bulunan makinelerde kullanılır. Forklift yağ değişimi ve forklift zinciri yağlama gibi işlemler makinenin performansını uzun yıllar kullanabilmek için yapılır. Aksi takdirde zincirde aşınma ve aşınmadan kaynaklı yakıt sızdırma ve zeminde bozulma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar. Bütün bunları telafi etmek çok daha masraflı bir hale gelir. Bu durumu yaşamamak, kesintisiz çalışma düzeni sağlamak ve forklift ömrünü olabildiğince uzun tutmak için forklift zincir yağı kullanılır. 

Forklift Zinciri Yağının Özellikleri

Forklift yağlama işlemi için tercih edilen yağ sanayi tipidir. Zincir yağı özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır: 

Akma, damlama sızıntı yapmaz.

Su ve nemi iterek yağ kalitesinde bozulmayı engeller.

Zincirin devinimi sırasında kusursuz çalışmasına yardım eder. 

-40 +200 derece ısıda çalışabilme özelliğine sahiptir. (Yağın markasına göre bu rakamlar aşağı yukarı değişebilir.)

Petrol esaslı minerallere sahiptir. 

Yüksek devirli çalışan iş makinelerinde kullanılmaya uygun yapıdadır. Korozyonu engeller.  

Forklift Zinciri Yağının Çeşitleri

Forklift zincir yağı, sprey formunda ya da bidon içinde satılır. Makinelerin ihtiyaçlarına ve çalışma prensiplerinden göre zincir yağı farklılık gösterebilir. Forklift zincir bakımı ve doğru yağ seçimi için bizimle iletişime geçerek makinenizin gereksinime uygun teknik desteği alabilirsiniz.  

Forklift Zinciri Yağının Seçimi

Forklift yağı, iş makinesinin performansını arttıracak, aşınmayı engelleyen, leke bırakmayan yapıda olmalıdır. Aşırı basınç ve sürtünme nedeniyle oluşabilecek arızaları engellemeye yardımcı olacak nitelikte olmalıdır. Forklift onarım hizmeti gerektiren durumlar genellikle yağ kalitesinin düşük olması nedeniyle oluşan sürtünmelerden kaynaklanır. Sürtünme  sonucunda zincir aksamının zarar görmesi forkliftin performansını düşürür. Doğru şekilde çalışmayan bir zincir ise yük kaldırma sırasında devrilme, yükleme ve indirme sırasında tutukluk yapma gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Yağ seçimi konusunda alanında uzman Yale Forklift distribütörü Tim Forklift size bu konuda yardımcı olabilir. Danışma, teknik destek, bakım ve onarım için bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Forklift Zinciri Yağının Kullanımı

Zincir yağlama işlemi, teknik servis ya da forklift operatörü tarafından yapılabilir. forklift zinciri yağlama işlemi, genellikle zincirin üzeri pürüzsüz ve kalıntılardan arınmış bir hale gelene kadar devam etmelidir. Böylece zincirin üzerinde biriken tortular nedeniyle oluşabilecek olan sıkışmaları ve  sürtünmeleri önleyebilirsiniz. 

Forklift Zinciri Yağının Değiştirilmesi

Forklift zincir yağı, uzun süreli çalışmalardan sonra azaldığında takviye edilmelidir. Bunun için çalışma öncesinde forklift göstergelerini kontrol etmelisiniz. Dijital göstergeleri bulunan forklift çeşitleri bunu size kolaylıkla ekran üzerinden gösterir. Manuel forkliftler için ise zincirin durumu, teknik servis ya da operatör tarafından çalışma öncesinde kontrol edilmelidir. Forklift zinciri yağının azalıp azalmadığını zincirin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilerek anlaşılabilir. Düzenli bakımı yaptırılan ve çalışma öncesinde iş makinesine dair gerekli kontrollerin yapılması neticesinde iş makinelerini güvenle kullanabilirsiniz. Forklift zincir yağı değişimi için servis desteği almak isterseniz Tim Forklift uzman ekibi size Türkiye’nin her yerinde 7/24 hizmet sunar. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.