Hamileyken Forklift Kullanmak Tehlikeli Mi?

Hamileyken Forklift Kullanmak

Günümüzde kadınlar her türlü çalışma alanında başarılı bir şekilde görev yapabileceklerini kanıtladı. Bu çalışma alanlarından biri de forklift operatörlüğüdür. Her ne kadar ilk duyduğunuzda erkeklerin yapabileceği bir meslek gibi görünse de, bu sektörde kendini ispatlamış ve görevine devam eden kadınların varlığını görebiliriz. Pek çok kişi, kullanımı zor ve risklerle dolu bu meslek hakkında aklında soru işaretleri barındırıyor. Bu sorulardan biri de: Hamileyken forklift kullanmak tehlikeli mi? Bu sorunun cevabına detaylı bir açıklama ile girelim dilerseniz.

Elektrikli Forkliftlerin Hamileler

Tarafından Kullanımı

Forklift modelleri arasında elektrik ile çalışanları da mevcuttur. Her ne kadar benzinli ve dizel modelleri de olsa elektrikli forklift kullanım konusunda hamilelerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ve hamileyken bu aracı kullanmak bazı riskleri beraberinde getirebilir. Çünkü her kullandığımız elektronik cihazın insan sağlığı açısından olumsuz etkileri vardır. Bu durum hamileyken daha hassas olunmasını gerektirir. Anne karnındaki bebeğin elektronik sinyallerden etkilendiğini göz önünde bulundurduğumuzda, durumun hassasiyeti daha çok ön plana çıkacaktır.

Kadın Doğum Uzmanları hamileyken kullanılan elektronik eşyalara dikkat edilmesi gerektiğini, hatta kullanımın azaltılmasını önermektedir. Aksi halde, bebeklerin elektronik radyo dalgalarından etkilenerek gelişim bozukluğu, algılama güçlüğü, intra uterin kemikleşme geriliği, zihinsel bir takım sorunlar ile karşılaşmasının muhtemel olduğu ileri sürülmektedir.

Bu tehlikeler hayvanlar üzerinde yapılmış deneylere dayanarak savunulmuş olup, insan üzerinde herhangi bir yeterli çalışma yoktur. Ancak insan sağlığı söz konusu olduğunda tüm tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiği gerçeğini unutmamak gerekir. Bu nedenle gebelikte forklift kullanımı tehlikeli midir sorusuna yanıt olarak, kullanımın azaltılması ya da gebelik bitene kadar ara verilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

Hamileler Forklift Kullanımına Ne

Zaman Ara Vermelidir?

Özel bir süreç olan hamilelik döneminde araç kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu durum forklift operatörü hamile kadınlar için daha büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu dönemde tansiyon ve kan şekeri düşürme eğiliminin ortaya çıkması söz konusu ise kullanması önerilmez. Özellikle 32. Haftadan sonra kısa mesafeler dışında araç kullanması doktorlar tarafından uygun görülmemektedir.

Forkliftlerde, normal araçlar gibi süspansiyon ve helezon yay gibi darbe emici sistemler yoktur. Bu yüzden çok fazla titreşim ve sarsıntı yaparlar ve hamileler için sakıncalı olabilir. Aynı zamanda aracın yüksek hızda ve bozuk zeminlerde kullanılması durumunda sarsıntı fazla olacağından düşük tehlikesi başta olmak üzere, hamile kadınları etkileyecek riskli durumlar söz konusu olabilir.

Hamileyken Forkliftte Alınacak

Tedbirler

Doktor tarafından hamileliğin belli döneminde forklift kullanımına mahsur görülmediği takdirde tüm güvenlik önlemleri ve tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirleri kısaca maddeleyecek olursak:

  • Forklift kullanırken mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.
  • Ani hız ve frenden kaçınılmalıdır.
  • Engebeli alanlarda hız kontrolü yapılmalıdır
  • Kavşaklarda ve köşelerde maksimum hız sınırını aşmamalıdır
  • Taşınan yüklerin özelliği ya da çalışma alanının durumu nedeniyle kişisel koruyucu donanım söz konusu ise mutlaka kullanılmalıdır
  • Çalışmaya başlamadan önce forklift kontrolden geçirilmeli ve uygun görülmeyen durumlar rapor edilerek müdahale edilmelidir.
  • Çalışmanın bitmesinin ardından güvenli şekilde çatallar yere indirilmeli ve fren sistemi açılarak motor susturulmalıdır.
  • Forklift çalışır durumdayken el, ayak ve kol sürücü kabininden dışarı çıkarılmamalıdır. Olası yük düşmeleri durumunda dışarıda olan vücudun bölmeleri korunmasız kalacağından dolayı önemli bir detaydır.

Her ne kadar tüm güvenlik önlemleri alınmış olsa da, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde forklift kullanmak zorlayıcı olacaktır. Uzun süre araç kullanmak, hareketsiz kalmak gibi etkenler gebelik sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Direksiyon ve hamile kişinin büyüyen karnı arasındaki mesafenin de dikkate alınması gerektiğini düşünecek olursak, oldukça riskli ve hassas bir durum söz konusu olacaktır.

Forklift kullanan kadın sayısının artmasının ardından, doğal bir süreç olan hamileyken forklift kullanmak tehlikeli mi sorusu da akılları meşgul eder hale geldi. Bu yazımızda sizlere konu hakkında olası riskleri ve alınması gereken önlemleri aktarmaya çalıştık. Ancak unutmamanız gerekir ki, her hamilelik süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ve bu süreçte forklift kullanıp kullanılmayacağına doktorunuz ile birlikte karar verilmelidir. Olası aksilikler halinde bebeği ve anne adayını riske atmamak adına en doğru kararı kadın doğum uzmanı tarafından belirlenmelidir.

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.