Transpalet Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

transpalet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Transpalet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Transpalet manevra teknikleri ve daha birçok ince detayı, iş makinesi eğitimi alarak öğrenebilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği açısından son derece önemli olan transpalet kullanımı doğru yapıldığında iş kazalarının önüne geçmenize yardım eder. 

Pratik bir iş düzeni sağlamak ve doğru çalışma prensiplerini öğrenmek için öncelikle transpalet kullanımının inceliklerini bilmelisiniz. Bunun için gerekli teknik donanıma sahip olmalı, eğitim alarak sertifika sahibi olmalısınız. Bu süreçte öğrenmeniz gereken detaylar aşağıda yer alır.

İlginizi Çekebilir: Transpalet Tamiri ve Bakımı

Transpalet Kullanım Teknikleri Nasıldır?

Transpalet kullanım teknikleri,  yaya kumandalı, manuel, akülü olmak üzere farklı modellere göre değişiklik gösterir. Transpaletler depo ve fabrika gibi alanlarda yükleme ve boşaltma işlemleri için tercih edilir. Bu alanda kullanılması için yakıt durumu, lastiklerin havası, zemin uygunluğu gibi birçok farklı etmene dikkat etmek gerekir. 

Transpalet ustası çalışmaya başlamadan önce bağlantı noktalarını, şarj durumunu, çatalın konumunu kontrol eder. Sonrasında yükleme ve boşaltma işlemlerine devam eder. Makinenin özelliklerine göre farklı teknik özelliklerin iş öncesinde kontrol edilmesi gerekebilir. 

Transpalet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik İlkeleri

Transpalet güvenliği için uyulması gereken kuralların başında ağırlık kapasitesine dikkat etmek yer alır. Her makinenin taşıma kapasitesi farklıdır. Bu nedenle devrilme ya da makinede hasar oluşma riskini bertaraf ettiğinizden emin olmalısınız. 

Transpalet kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer güvenlik önlemi, yükleme işleminin viraj bulunan ya da dönemeçli bir noktada yapılmamasıdır. Transpaletle çalışma kuralları çalışma öncesinde ve çalışma sırasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımları içerir:

  • Bazı transpalet modellerinde makineyi kullanacak kişinin operatör belgesi bulunması gerekir.
  • Kullandığınız her iş makinesinin bakımını firmanın tavsiye ettiği periyotta, düzenli şekilde yaptırmalısınız.
  • Yakıt ya da güç durumunu her kullanım öncesinde kontrol etmelisiniz. 
  • Lastiklerin havasının ve genel durumunun çalışmaya uygun olup olmadığından emin olmalısınız.
  • Hidrolik ve fren sistemini kontrol etmeli, çalışma sırasında güvende olduğunuzdan emin olmalısınız. 

Bütün kurallara uyduğunuz takdirde, operatör hatası ya da iş makinesi arızası nedeniyle yaşanabilecek kazaları önleyebilirsiniz. Çalışacağınız alanın transpalet kullanımına uygunluğu, çalışma sırasında transpaletin devrilmemesi için azami öneme sahiptir.  

Aynı iş sahası içinde farklı kişiler bir arada çalışacaksa iş güvenliği tedbirlerini daha da arttırmanız gerekir. Aynı anda çalışan farklı kişilerin birbirini görmemesinden kaynaklanan kazaların önüne bu sayede geçebilirsiniz. 

Çalıştığınız makinenin teknik özelliklerine hâkim olmanız olası kazaları önlemede en önemli husustur. Örneğin, transpalet manevra teknikleri operatörün hâkim olması gereken konulardan biridir. Transpaletleri, eğimi %1’den fazla olan bir alanda kullanmamalısınız. Bu araçların kullanılması için zeminin tamamen düz olması son derece önemlidir. 

Transpalet ile Yük Yükleme ve Boşaltma Teknikleri Nasıl Olmalıdır?

Transpaletle malzeme yükleme sırasında çatalların düz ve dengede olduğundan emin olmalısınız. Transpalet çalışırken elle müdahalede bulunmamalısınız. Transpaletle malzeme boşaltma sırasında yine elle müdahalede bulunmamanız gerekir. 

Yük transferi öncesinde istiflenecek malzemeler güzelce düzenlemeli ve transpalete düzenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Maksimum yük kapasitesine ulaştıktan sonra boşaltma alanına giderek burada malların düzenli bir şekilde boşaltılmasını sağlayabilirsiniz. 

Çalışacağınız zeminin son derece düzgün olduğundan emin olmalısınız. Çalışacağınız alanda başka yaya personel bulunuyorsa mutlaka uyarı tabelaları ve yerlerde uyarı çizgileri bulundurmalısınız. Yük taşıma kısmında insan bulunmaması gerekir. Bu nedenle istifleme sırasında taşıma kolu bulunan kısımda durmalısınız. 

Transpalet Operatörü Eğitimi Ve Sertifikasyon

Transpalet eğitimi için iş makinesi temini ve bakımı yapan, operatör yetiştiren firmaları tercih edebilirsiniz. Eğitimi sadece teorik olarak değil, iş sahasında uygulama yaparak alırsınız. Transpalet çalışma prensibini öğrendikten sonra teorik eğitimden pratiğe geçersiniz. 

Yükleme ve indirme işlemlerini usta öğretici yardımıyla uygulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bu alanda eksiksiz eğitim veren Tim Forklift ile mesleki donanım sahibi olabilir, düzenli iş bulabilirsiniz.

Transpalet Kullanılan Depolarda Optimal Depo Ve Raf Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Transpaletle uyumlu depo ve raf düzeni de iş makinesinin çalışma prensibine uygunluk açısından önemlidir. Transpaletler çok büyük iş makineleri olmasa da çok dar alanlarda manevra yaparken zorlanabilir. Bu nedenle transpaletle çalışılacak alanı buna uygun olarak düzenlemelisiniz. 

İş sahası düzenlemesini, transpalet manevra kapasitesini düşünerek; dönebileceği, durup kalkarken zorluk çekmeyeceği şekilde yapmalısınız. Raf aralıkları transpaletin rahatlıkla geçip manevra yapabileceği şekilde olmalıdır. Raf yüksekliği, transpaletin uzanabileceği maksimum yüksekliğe göre ayarlanmalıdır. 

Transpalet ve iş makineleri hakkında detaylı bilgi almak, iş makinesi bakımı ve tamiri yaptırmak için Tim Forklift ile iletişime geçebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.