Transpalet Yağı Nasıl Doldurulur?

Transpalet Yağı Nasıl Doldurulur?

Transpalet yağı, iş makinesinin hidrolik sistemine doldurabileceğiniz bir bakım malzemesidir.  Yeterince yağlanmayan ve yağ uyarısı veren transpaletler, kaldırma işlemini gerçekleştiremeyebilir. 

 Hidrolik sistemin düzgün çalışması ve güvenli bir çalışma süreci için transpalet kullanımı öncesinde yağ seviyesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Hidrolik yağını birkaç ayda bir düzenli olarak tazelemeniz gerekir. 

Bu sıklık, makineyi kullanma sürenize, işin ağırlığına göre değişebilir. Çünkü daha fazla güç sarf edilmesi gereken işlerde daha fazla yağ tüketimi gerçekleşir.

Transpalet Yağının Önemi

Transpalet yağı önemi, büyük oranda makinenin düzgün çalışmasını sağlamasıyla ölçülür. Hidrolik sistemde meydana gelen arızalar, makinenin yük kaldırmaması gibi sorunlar yağ sızdırma probleminden kaynaklanabilir. Yağı eksilen transpaletler de bir süre sonra daha az verimle çalışmaya başlayabilir.

 Transpaletlerde 37 veya 46 numara hidrolik yağ tercih etmelisiniz. Bunun dışındaki yağlar, transpalet kullanımı için uygun değildir. Yanlış yağ tercihi, sistem içinde arızalanmalara yol açarak iş makinesinin kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. 

Transpalet Yağ Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru transpalet yağı seçimi için doğru teknik servisi tercih etmelisiniz. Makinelerin çalışma prensibini bilen bakım ve onarım firmalarından doğru kalitede transpalet yağı satın alabilirsiniz.

Transpalet Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır?

Transpalet yağ seviyesi kontrolü sırasında yağ kapağını açarak içeride kalan yağ miktarını kontrol edebilirsiniz. Eğer hidrolik yağ olması gerekenden daha azsa, makineye yağ takviye etmelisiniz. 

Aksi takdirde hidrolik sistemde sürtünme meydana gelebilir. Bu da beraberinde oluşacak daha büyük arızaların habercisidir. Yağ kullanımının temel sebebi, dişlilerin ve makine içinde yer alan döner çarkların yağ sayesinde birbirine sürtünmeden çalışmasıdır. Yağ azaldığında ve makine hala yoğun şekilde çalıştığında bir süre sonra çalışan sistemler birbirini aşındırmaya başlayabilir. 

Transpalet Yağı Dolum Adımları

Transpalet yağ değişimi adımları, yağ azaldığı takdirde haznenin üzerine takviye yapılması şeklinde gerçekleşir. Yağ dolumu için öncelikle çatalları en alt konuma getirdiğinizden emin olmalısınız. 

Transpaleti yan tarafı üzerine yatırdıktan sonra hidrolik silindir kısmında yer alan tahliye tıpasını kaldırmalısınız. Vidalı tıpayı çıkardıktan sonra yağ seviyesi tıkacın alt kısmına ulaşana kadar yağ ekleyebilirsiniz. 

Bu işlem sonrasında tıpayı tekrar sağlam bir şekilde kapattığınızdan emin olmalısınız. Tıpa düzgün kapanmazsa transpalet hareket halindeyken yağ sızabilir. Eğer hidrolik sistemde bir arıza varsa ve yağ olması gerekenden kısa sürede bitiyorsa, bu durumda vakit kaybetmeden teknik servise başvurmalısınız. 

Transpalet Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Transpalet yağ değişim zamanları, teknik servis tarafından periyodik bakımlarınız yapılırken gerçekleştirilir. Transpalet yağ değişimi, yağ takviyesi, silindir ve teker, hidrolik sistem kontrolleri yapıldıktan sonra makineyi tekrar kullanabilirsiniz. Bakımı yapılması gereken makineler için size iş sürecini aksatmamak adına yeni iş makineleri temin edilir.

Tim Forklift işinin ehli teknik servis uzmanlarıyla her zaman en iyi ve en pratik hizmeti sunar. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.