Forklift Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Forklift Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

Forklift alımı öncesinde dikkat etmeniz gereken şeyler, marka ve modelden daha ötesidir. Satın alacağınız forklift modeli, Yale gibi güvenilir bir marka ise uzun yıllar güvenle iş yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak forklift seçimi, sadece iş makinesi markasıyla bağlantılı değildir. 

Aynı zamanda distribütör ve satın aldığınız forklift firması da araştıracağınız konular arasında yer almalıdır. Forklift alımı öncesinde ve sonrasında tüm süreci sorunsuz şekilde yönetmek için şimdi Tim Forklift ile tanışabilirsiniz. Avantajlarımız hakkında bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz. 

Forklift Almadan Önce Araştırma Yapmak:

Forklift almadan önce araştırma yaparken şu 4 ana konu üzerinde durmalısınız: 

Forklift Tipleri ve Özellikleri: Çalıştığınız alanın açık ya da kapalı olması, geniş ya da dar olması ve zemin özelliği makine seçiminizde etkilidir. Kapalı mekanda kullanıma uygun olan forklift çeşitleri arasında benzinli, elektronik, lityum iyon forklift gibi iş makineleridir. Dar istif makinesi, forklift, elektrikli istifleyici ve diğer bütün iş makineleri çeşidi için şimdi Tim Forklift ürünlerine göz atabilirsiniz. 

Forklift Markaları ve Modelleri: İş makinesi alımı yaparken ikinci el forklift veya sıfır forklift seçenekleri arasından kalitesiyle ve işleviyle ön plana çıkanları tercih etmelisiniz. Kullanımı pratik, kolay manevra olanağı bulunan forklift çeşitleri sayesinde güvenle çalışabilirsiniz. 

Forklift Performans Değerlendirmesi: Forklift performansı genellikle düzenli bakımı yapılan, tercih edilen çalışma alanına uygun  iş makineleri uzun yıllar kullanmanıza uygundur. Forklift alımı öncesinde performans değerlendirmesi yaparken motorun durumu, yakıt ya da enerji tasarrufu, lastikler, kaldırma kapasitesi gibi bütün özellikler değerlendirilmelidir. 

Forklift Kullanım Alanları: Forklift kullanım alanları arasında düz zeminli şantiye alanları, fabrikalar, depo, antrepo, e-ticaret firmaları, yapı marketler ve üretim yapılan çeşitli işletmeler olmak üzere sayılabilir. 

Kullanım alanına uygun seçim yapılması forklift güvenliği için de ayrıca önem taşır. Düz zeminde ve kaldırma kapasitesine uygun taşıma işlemi yaparak güven içinde çalışabilirsiniz.

 

Forklift kullanırken dikkat etmeniz gereken kurallar için https://timforklift.com/forklift-kullanirken-dikkat-edilmesi-gereken-5-kural/ makalemizi inceleyebilirsiniz. 

İhtiyaç Analizi ve Bütçe Belirleme:

Çalıştığınız sektörde taşımacılığı ve istiflemesi yapılan eşyaların ağırlığı, kullanacağınız forklift türünü belirlemeye yardımcıdır. Dar ve kapalı alanda çalışmanız gerekiyorsa dar istif makineleri, daha büyük ve geniş alanlar için yükleme, taşıma ve istifleme işlemlerinde forklift kullanımı daha uygundur. 

Reach truck da dar alanda yan istifleme yapmak için kullanılan makineler arasındadır. Açık alanda çalışmaya da uygun bir iş makinesi istiyorsanız yine reach truck modellerini tercih edebilirsiniz. Transpaletler ise sınırlı alanda kısa mesafede taşıma yapmaya yarar. Diğer iş makineleri ve forklift modelleri için şimdi buraya tıklayabilirsiniz. 

Forkliftin Kullanılacağı Alanın Analizi: Forkliftler, düz zeminde kullanıma uygundur. Bu nedenle zeminin tam düz olduğundan emin olmalısınız. Alan analizi ve doğru makine seçimi için Tim Forklift uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. 

İş Yüküne Uygun Forklift Seçimi: İş yüküne uygun forklift seçimi taşıyacağınız yükün türüne ve ağırlığına uygun olmalıdır. Çünkü forklift çeşitleri genellikle yük özelliklerine göre değişiklik gösterir. 

Forkliftin Beklenen Performansı: Forklift alımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta makine performansıdır. Yük kapasitesi, kamyondan yük indirme, hafif ve ağır yük taşıma gibi birçok farklı işlev için performans değişiklik gösterir. Yapılacak işe uygun performans için farklı forklift çeşitleri tercih etmelisiniz. Bu konuda doğru tercih yapmak istiyorsanız Tim Forklift uzman ekibiyle yapacağınız görüşme neticesinde işinizin türüne uygun size sunulan modelleri inceleyebilirsiniz. 

Bütçe Sınırlamaları ve Maliyet Analizi: Daha az maliyetle çalışmak için öncelikle firma ihtiyaçlarını ve bütçenizi net olarak belirleyebilirsiniz. Operatör maliyeti, iş makinesi kiralama ve satın alma fiyatları, bakım ve onarım maliyetleri gibi bütün durumları göz önünde bulundurmalısınız. 

Güvenlik Özellikleri:  

Güvenli bir forklift hizmeti almak için iş güvenliği ve teknik konularda dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur.

Stabilite ve Denge Sistemleri: Stabilite ve denge sistemleri, forkliftlerin düzgün çalışması için en önemli özelliklerden bir tanesidir. Stabilite ve denge sistemlerinin düzgün çalışması için forklift bakımları düzenli şekilde yapılmalıdır. Forklift kaldırma kapasitesini aşmadan çalışmak güvenli bir çalışma ortamı oluşturmayı sağlar. 

Fren Sistemleri ve Acil Durdurma Özellikleri: Fren sisteminin gerektiği anda devreye girmesi ve iş makinesini güvenle durdurması için cihazın aksamları düzgün çalışıyor olmalıdır. Fren kolu ve hidrolik sistemlerin düzgün çalışması için periyodik bakımların güvenilir bir forklift firması tarafından düzenli şekilde yapılması gerekir. 

Yük Taşıma Kapasitesi ve İstifleme Yüksekliği: Yük taşıma kapasitesi ve istifleme yüksekliği, deponun ve çalışılan alanın genişliğine ve yüksekliğine uygun olmalıdır. Forklift alımı ya da kiralaması yaparken uzman bir forklift firması ile anlaşırsanız yük kapasitesine uygun doğru forklift seçimi yapmanız daha kolay olur. 

Sürücü Kabini ve Ergonomi: Operatörün makineyi daha kolay kullanması ve çalışırken kendini rahat hissetmesi, işin kalitesini yakından etkiler. Bu nedenle sürücü kabini, ekranlar, vites ve manevra yönetimi açısından operatörün rahat edeceği bir ergonomik tasarım önemlidir. Dijital panel sistemleri yardımıyla son teknolojik özelliklerle donatılmış olmalıdır. 

Bakım ve Onarım: 

Forkliftin Periyodik Bakım Gereksinimleri: Forklift bakımı, belirli bir dönem içinde düzenli olarak yapılmalıdır. Forklift alımı ya da forklift kiralama yapmadan önce bu konuda da dikkatli bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü motorun, frenin, hidrolik sistemlerin, lastiklerin durumu düzenli olarak kontrol edilmezse aşınan parçalar nedeniyle çalışma verimi azalır. Yakıt kaçağı nedeniyle zeminde bozulmalar meydana gelebilir. Aşınan parçalar nedeniyle bir süre sonra arızalanmalar meydana gelebilir.

Servis ve Yedek Parça Erişimi: Servis ve yedek parça erişimi Forklift alımı yaparken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeridir. Türkiye’nin her yerinden 7/24 ulaşılabilen bir forklift servisi ile anlaştığınızda acil durumlara hızlı çözümler bulabilirsiniz. Arızalanan forklift ve iş makineleri için yeni makine tedariği sağlayabilirsiniz. Böylece işleriniz hiç aksamadan çalışmaya devam edebilirsiniz. 

Garanti ve Satış Sonrası Destek Hizmetleri: Forklift alımı gerçekleştirdiğiniz firmadan sonraki süreçte de iş makinelerinin kullanımı ve çalışma prensibi hakkında destek alabilmeniz önemlidir. Böylece iş sahasında yaşayacağınız her türlü zorlukta hızlı destek alma şansı bulabilir, hızlı iş çözümleriyle her an verimli çalışabilirsiniz. 

Lisans ve Eğitim Gereksinimleri: Forklift kiralama veya forklift satın alma işlemlerinin yanında bir de operatör kiralama hizmetine ve eğitimine ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu durumda forklift operatörü eğitim desteğinden yararlanabilmeniz işinizi kolaylaştırır. 

Forklift Operatörü Lisansı: Forklift kullanabilmek için öncelikle ehliyete ihtiyaç bulunur. İş kazalarının önlenmesi, forklift çalışma prensibine hakim ve iş makinesinin inceliklerini bilen operatörler tercih etmekle mümkün olur. Bunun için iş yeriniz için forklift alımı ya da kiralaması yapacaksanız forklift lisansı sahibi operatör kiralaması da yapabilirsiniz.

Eğitim ve Sertifikasyon Programları: Tim Forklift eğitim ve sertifikasyon programları ile çalışma alanlarınız daha güvenli bir hale gelebilir. Forklift alımı ve kiralama hizmetlerinin ötesinde forklift eğitimi alan, iş güvenliğini, çalışma alanını bilen, bizzat iş yapacağı arazide uygulama yaparak tecrübe kazanan operatörlerle çalışabilirsiniz. 

Güvenli Kullanım Eğitimleri: Araziye, iç ve dış mekana, alanın genişliğine, taşınacak ağırlığa uygun doğru forklift nasıl seçilir? Bu konuda gerekli eğitimleri almış, çalışma öncesinde forklift yakıt ve enerji, hidrolik sistemler ve motor gibi aksamların kontrolünü yapacak bilinçli operatörlerle çalışabilirsiniz. Tim Forklift güvencesiyle personel eğitimleri alabilir, operatör kiralama hizmetiyle güvenli iş alanları oluşturabilirsiniz. 

İkinci El Forklift Satın Alma:

İkinci el forklift satın alırken dikkat etmeniz gerekenler, motor durumu ve  kullanacağınız makinenin işlevselliğidir. 

İkinci El forkliftin Durumu ve Geçmişi: İş makineleriyle yapılan her kaza makinenin ömrünü kısaltır. Yeterli bakım yapılmamış arızalı parçalar değiştirilmemişse o forklift aktif bir şekilde çalışmaya uygun değildir. Düzenli bakımları yapılmış, onarımları tamamlanmış ve verimli çalışma imkanı sağlayan forklift modellerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bunun için uzman bir forklift firmasıyla anlaşmalı, gerektiğinde Türkiye’nin her yerinden ihtiyaç duyduğunuz anda destek alabilmelisiniz. 

Teknik Muayene ve Test Süreçleri: Teknik muayenesi ve test süreçleri tamamlanmış olan forkliftler güvenle kullanıma uygundur. Bizzat çalışılacak zemin üzerinde test edilen iş makineleri, iş sahasında kullanıma hazır hale gelir. 

Satıcı Güvenilirliği ve Referansları: Anlaşma yapacağınız firmanın size sunduğu hizmetler, forklift alımı için tercih yaparken karar vermenizde etkilidir. Bu süreçte, arıza durumu söz konusu olduğunda anında devreye girerek sizi mağdur etmeyecek bir forklift firması ile anlaştığınızdan emin olmalısınız. Çalıştığınız forklift firmasının daha önceki işlerinden aldığı yorumlar size bu konuda ipucu verebilir. Ayrıca yapacağınız görüşme neticesinde size sunulan hizmetlerin çeşitliliği, size özel teklifler, firmanızın iş güvenliği için verilecek hizmetler karar vermenizde işinizi kolaylaştırabilir. 

Satın Alma Süreci ve Sözleşme: 

Forklift satın alma süreci, artık güvenin tesis edildiği ve tarafların ödeme planı konusunda anlaştığı kısımdır. Hizmet süreci netleştikten sonra satın alma süreci ve sözleşme şu şekilde yapılmalıdır:

Satın Alma Teklifleri ve Müzakereler: Forklift alımı yaparken satın alma teklifleri, sizin ihtiyacınıza göre birden çok paket şeklinde olabilir. Çok sayıda ve çeşitte forklift kiralama yapabilirsiniz. Bu durumda bütçenize ve çalışma şartlarınıza en uygun koşullarda anlaşmaya varabilirsiniz. 

Sözleşme Şartları ve Garanti Koşulları: Sonradan mağdur olmamak için çalışma şartlarınızı ve alacağınız hizmeti netleştirmelisiniz. Gerektiğinde çalışmayan iş makineleri yerine hızlıca yenisini tedarik edebilmelisiniz. Düzenli periyodik bakımlar, operatör desteği ve eğitimler gibi konularda belirlenen şartları anlaşma ve garanti koşulları içine dahil edilmelidir. Böylece güvenilir bir sözleşme imzalayabilirsiniz. 

Teslimat ve Kurulum Aşamaları: Forklift alımı sonrasında uzman forklift firması, çalıştığınız alana gelerek forklift kurulumunu yapar. Aklınıza takılan bir soru olursa teknik destek alabilirsiniz. İş makinesinin kurulumu ve kullanımı konusunda yerinde uygulama yapabilirsiniz. Teslimat sonrasında kurulum yapıldıktan sonra makineler çalışmaya hazırdır. 

Tim Forklift Yale Forklift distribütörü olarak ihtiyaç duyduğunuz iş makinesi çözümlerini size sunar. Forklift alımı, forklift kiralama, forklift bakımı ve forklift onarımı gibi hizmetler için şimdi bizi arayarak talebinizi iletebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.