Forklift Operatörü Maaşı 2023

forklift operatörü maaşı

Forklift Operatörü Maaşı 2023

İnşaat, yapı ve depo gibi sektörlerde iş makinası operatörlüğü konusunda çok fazla istihdam sağlanmaktadır. Bu operatör grupları arasında forklift operatörü de yer almaktadır. Forklift kullanabilmek için gerekli tüm belge ve eğitimlerin alınmasının ardından, kadın ve erkek fark etmeksizin herkes iş başvurusu yapmaktadır. Pek çok kişi tarafından da 2023 forklift operatör maaşları ne kadar sorusunun yanıtı merak edilmektedir.

Forklift oparatörü maaş miktarı 2023 yılı için çalışacağı firma ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Ancak firmalarda çalışan işçilere dolgun maaş veriliyor olması bu sektöre olan ilgi ve alakayı artırmıştır.

forklift operatörü maaşları

Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift operatörü, bağlı bulunduğu işletmede kullanmış olduğu forklift ile bir eşyayı ya da ürünleri emniyetli olacak şekilde bindirme, indirme ve istifleme işini yapmaktadır.  Genel olarak fabrikalar, depolar gibi istifleme gereken yerlerde tercih edilen forkliftler, uzun demir paletleri ile insan gücünün kaldırması mümkün olmayan eşyaları kaldırıp indirmeye yarayan iş makinaları olarak üretilmektedirler. Forklift şoförü ise forklifti kullanan kimselere verilen isimdir.  Yüksek tonajda yük taşıma kapasitesi olan forkliftleri kullanabilmek için operatörlük belgesi alınması zorunludur. Bunun yanında forklift operatör ehliyeti de kanun gereğince zorunlu tutulmaktadır.

Forklift Operatörü Nasıl Olunur?

18 yaşını doldurmuş, herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, en az ilkokul mezunu kimseler forklift operatörü olabilmektedir. Bunun için yapması gereken şey ise forklift ehliyeti veren kurumlara başvuru yapmaktır. Bu ehliyete sahip olabilecek kişilerin el ayak ve vücut uzuvlarında sorun olmaması, beden ve ruh sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Dikkatli ve tedbirli kişilerin operatör olması da bir diğer önemli unsurdur. 

Başvuru yapılan kurslarda verilen dersler arasında forkliftin tanımı, hidrolik sistemi, motor güç aktarma organları, forkliftin her türlü ekipmanının tanıtılması, yerinde ve düzgün kullanım koşulları, karayolunda ve arazide emniyete uygun şekilde kullanımı, forklift için günlük haftalık ve aylık bakımların öğretilmesi, olası arıza belirtileri ve bu belirtiler karşısında yapılması gerekenler gibi eğitimler verilmektedir.

Forklift Operatöründe Olması Gereken Özellikler

 • Operatörlük yapması için engel oluşturacak sağlık sorununun olmaması
 • 18 yaşını doldurmuş olması
 • Organizasyon ve planlama konusunda beceriye sahip olması
 • Dikkatli ve sorumluluk sahibi olması
 • Takım çalışmaları ve işbirliği konusunda yatkın beceri sahibi olması
 • İletişim becerilerinin başarılı olması

Forklift Operatörü Maaşı Ne Kadar?

Oldukça kapsamlı ve dikkat gerektiren bir iş makinesi olan forkliftler için eğitim alan operatörler görevini en iyi şekilde yerine getirmeleri sonucu iş yerinden mesleğine uygun miktarda maaş almaktadır. Yük taşıma ve istifleme konusunda büyük bir yükü karşılayan forklift operatörleri intizama da dikkat etmelidirler.

Özel sektörde ve kamuda foklift şoförleri istihdam edilmektedir. Son zamanlarda en çok karşılaşılan forklift şoförü ilanları için vaat edilen maaş miktarları firmaya göre farklılık göstermektedir. Forklift işçisi maaşları 2023 yılında 10.800 TL ile 12.850 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak, operatörün uzmanlığına göre bu durum 22.000 TL ve üstü rakamlara ulaşmaktadır.

Forklift Operatörünün Görev ve Sorumlulukları

 • Çalıştığı iş yerinin güvenli ve sağlıklı olduğundan emin olarak çalışmak
 • Yüklediği ürünleri itinalı bir şekilde taşımak
 • Forkliftin günlük kontrollerini yaparak, arıza konusunda gerekli kontrollerini yapmak
 • Ürünleri transfer edileceği alana dikkatlice taşımak
 • Teslim aldığı ve teslim ettiği ürünlerin kaydını tutmak
 • Depoda bekleyen sevk edilmiş ürünleri tırlara forklift ile taşımak
 • Depodaki ürünleri gerekli bölümlere yerleştirerek düzeni sağlamak
 • Firma politikalarını göz önünde bulundurarak çalışmak
 • Depoda yer alan ürünlerin periyodik olarak sayımını yapmak ve depo personeli ile ekip halinde çalışmak
 • Ürünlerin yüklenmesi esnasında ortaya çıkabilecek problemleri yöneticiye bildirmek
 • Tüm tedbirleri alarak ürünleri belirlenmiş alana taşımak ya da boşaltmak

Benzer Yazılar

Yorum Gönder

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.